Pomůcky na hubnutí > Videozáznamy > Záznam z diskuze s odborníky: „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka?

Záznam z diskuze s odborníky: „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka?

Záznam z diskuze s odborníky: „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka?

Cena 0 Kč


Ku příležitosti Světového dne obezity přinesl STOB diskuzi odborníků na téma, které v posledních letech zaznívá ve společnosti stále hlasitěji: nálepkování (tedy tzv. stigmatizace) lidí s obezitou. Podívejte se společně s námi na odpovědi a mimo jiné i na otázky, nakolik je tělesná váha daná pouze životním stylem každého z nás a nakolik může být ovlivněná faktory, které ne vždy máme pod kontrolou. 

Ačkoliv ve STOBu věříme, že komentáře týkající se postavy druhého člověka, předsudky či dokonce urážky nejsou tou správnou cestou (bez ohledu na to, jak “trefné” se zdají být), prostřednictvím našich klientů se setkáváme s mnoha příběhy, kdy jim je člověk s nadváhou a obezitou opakovaně ve svém životě vystavován. Ve veřejném prostoru pak zaznívají i hlasy, které poznámky jako “Tak se prostě necpi a cvič.” obhajují jako oprávněné a pomáhající. 

Mohou podobné poznámky a zjednodušení skutečně pomoci s motivací k hubnutí? Nebo jsou spíše škodlivé? A je jednoznačnou odpovědí na obezitu jedince vždy pouze změna životního stylu, nebo je někdy potřeba přikročit k dalším léčebným opatřením?

Na to odpovídali naši hosté v rámci diskuze, která se uskutečnila 1. 3.  2023.

 


Váženým hostem a moderátorkou diskuze je Šárka Slabá, klinická psycholožka, která se dlouhodobě věnuje tématu obezity a je členkou vedení České obezitologické společnosti. 

Odborníci účastnící se diskuze:

 

 

Mgr. Tereza Jirotka Beníčková

Lektorka STOBu, psycholožka a psychoterapeutka v posledním ročníku výcviku kognitivně-behaviorální terapie s vlastní praxí Hubnu hlavou, členka v Psychologické sekci České obezitologické společnosti. Tereza se zaměřuje na psychologické aspekty hubnutí a udržování váhy. Svým klientům pomáhá s motivací ke změně životního stylu, s nastavením správného cíle při hubnutí, zvládáním stresu a negativních myšlenek jinak než jídlem. Je také certifikovaná výživová poradkyně a dokáže pomoci i s redukčním jídelníčkem založeným na racionálním přístupu ke stravování. Tématu diskriminace osob s nadváhou a obezitou se věnovala ve své diplomové práci s názvem „Stigmatizace osob s vyšší tělesnou hmotností“.


 

Ridina Ahmedová

Hudební umělkyně s česko – súdánskými kořeny. Působí v projektu HLASkontraBAS (nominace na cenu Anděl 2016), byla hostem a zazpívala si duet s Bobbem McFerrinem na pražském koncertě, je autorkou hudby k několika divadelním představením a vede hlasové workshopy pro veřejnost, speciálně pro ty, kdo se ostýchají zpívat.

S nadváhou a obezitou žije od dětství. Své osobní téma se rozhodla zveřejnit formou projektů podcastu Sádlo a sólového divadelního představení Sádlo. Následovala bouřivá společenská debata, která Ridině umožnila nahlédnout do života a prožívání dalších desítek lidí, kteří ji napsali. Na téma se nedívá z perspektivy odborníka, ale skrze zkušenost umělkyně, která téma přinesla do veřejného prostoru.

Aktuálně připravuje další podcast pro Český rozhlas. Za své projekty Sádlo získala několik ocenění. Založila a vede projekt Moje tělo je moje. Vychovává tři děti. 

Více o Ridině a jejím projektu se dozvíte tady: www.ridina.cz a www.mojetelojemoje.cz


 

Mgr. Zdena Lacková

Vystudovala publicistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Za mnoho let novinařiny si vyzkoušela práci v denících, týdenících, měsíčnících, psala pro weby, pro firmy i ministerstvo zdravotnictví. Pracovala v oddělení komunikace v jedné ze špičkových pražských nemocnic. Specializuje se na témata z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Od loňského září pracuje jako redaktorka na denik.cz, kde má v online Magazínu na starosti tematiku zdraví. Její články vycházejí také v tištěném magazínu Zdraví v regionálních denících. 

Obezita je pro Zdenku tématem nejen profesním, ale i osobním. S kilogramy navíc měla problémy její maminka, ona sama, a nyní i její dcera. Až díky ní se konečně učí na kila navíc pohlížet jako na něco normálního, co netvoří základ osobnosti člověka a nemělo by to být to první a jediné, podle čeho ho hodnotíme.


 

MUDr. Klaudia Hálová Karoliová

Paní doktorka je atestovanou lékařkou v oborech interna, diabetologie a endokrinologie. Dlouhodobě se věnuje také prevenci, diagnostice a komplexní léčbě obezity jako hlavní součásti metabolického syndromu. Pracuje v Endokrinologickém Ústavu v Praze 1.  


Mgr. Kateřina Kolářová, Ph.D.

Vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a je výzkumnicí Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. Dlouhodobě se věnuje studiu společenských imaginací jinakosti a postojům k „postižení“, mechanismům exkluze, feminismu, queer a crip utopiím. Její novější práce se věnují bio-sociálním rozměrům metabolismu, vztahu jídla a „postižení“ a ekologickým rozměrům trávení. Je autorkou antologie Jinakost ⁠–⁠ postižení ⁠–⁠ kritika: Společenské konstrukce nezpůsobilosti a hendikepu a za manuskript připravované monografie Rehabilitative Postsocialism získala cenu Tobina Sieberse udělovanou Michigan University Press za nejlepší dílo v disability studies v humanitních a společenských vědách.


 


Organizátory akcí ke Světovému dni obezity je společnost STOB (Stop Obezitě), spolek Hravě žij zdravě a Evropská koalice ECPO.


Společnost STOB pomáhá již více než 30 let hubnout zdravě a s rozumem, využít můžete tyto služby:

 


Podobné produkty

Recenze uživatelů

Pro psaní recenzí se musíte přihlásit

Nenalezeny žádné záznamy.

Košík

Nakupte ještě za 1200  Kč a máte dopravu zdarma!