Osobní plány "Chci změnu"

Osobní plány "Chci změnu" jsou sadou svépomocných manuálů zaměřených na nejdůležitější témata ve vztahu ke změně životních návyků. 

Je nám ctí představit vám náš projekt, a to jedinečné manuály "Chci změnu". Hravě žij zdravě z. s. ve spolupráci s odborníky ze STOBu vyvinuli sadu cíleně zaměřených osobních plánů, které praktickou formou pomáhají lidem s nadváhou či obezitou začít žít zdravěji a usnadňují tak práci lékařům. A to zcela zdarma.

PROJEKT 2017 a 2018 BYL ÚSPĚŠNĚ UKONČEN PRO DOČERPÁNÍ VŠECH TIŠTĚNÝCH MATERIÁLŮ, v roce 2019 bude projekt pokračovat pouze pro pražské zájemce (lékaře).

Ordinace lékařů jsou plné lidí s nadváhou či obezitou, kteří by měli tento problém řešit, v řadě případů by tím předešli i dalším zdravotním problémům, které se v závislosti na nevhodný životní styl mohou rozvinout. Lékaři však bohužel obvykle nemají dostatek času, aby se problematice obezity věnovali a řeší jen akutní problém, se kterým pacient přichází.

Osobní plány "Chci změnu" jsou sadou svépomocných manuálů zaměřených na nejdůležitější témata ve vztahu ke změně životních návyků. 

Plány jsou koncipovány prakticky, tzn. uvádějí informace, znalosti a doporučení do reálného života. Víme, co nejčastěji lidé s nadváhou řeší a co je nutné udělat pro to, aby mohli zhubnout jednou provždy bez nesmyslných diet. Plány jsou rozděleny do čtyř oblastí (motivace, výživa, pohyb, psychika + udržení váhových úbytků po zhubnutí):

                              

                              

Jak osobní plány fungují?

V lékařské ordinaci dostane pacient krátký dotazník, který si (například v čekárně) vyplní. Na základě dotazníku se jednoduše identifikuje, v čem tkví hlavní problém pacienta a co je hlavní příčinou jeho zvýšené hmotnosti. Na základě tohoto výsledku dostane pacient od lékaře krátký praktický materiál, který mu poradí, co konkrétně má dělat, aby zlepšil své návyky a udělal tak něco pro své zdraví. Jedná se o sérii praktických osobních plánů, které jsou zaměřené buď na motivaci, výživu, pohyb nebo psychiku (vnější a vnitřní podněty), což jsou ony zmiňované základní oblasti, kde většina pacientů dělá chyby.

Hlavní výhodou je, že materiál pracuje na tom, jak veškerá doporučení, znalosti a informace uvést do praxe. Materiál je hodně úkolově zaměřený a motivuje pacienta začít něco dělat. Toto je ohromnou výhodou a rozdílem oproti jiným - pouze teoreticky zaměřeným - materiálům.

Jak uvést doporučení do praxe?

Osobní plány "Chci změnu" jsou založeny na malých krůčcích, které vedou k úspěchu. Díky tomu, že si člověk stanoví malý a reálný cíl, má pak radost z jeho splnění, což mu dodává chuť do dalších malých kroků, které vedou k cíli. Tento přístup se liší od častých postupů, kdy si lidé stanoví nereálný cíl, trápí se přísnou dietou, po nějakém čase zhřeší (v jejich očích), následuje období přejídání a sbírání sil na další dietu. Člověk se tak akorát trápí na těle a na duši, a navíc si díky střídavému hubnutí a tloustnutí zpomaluje metabolismus.

Osobní plány "Chci změnu" učí pacienty, aby se jednou provždy rozloučili s dietami a místo toho se učili do svých životů zařazovat malé postupné změny. Tyto změny by měly být příjemné, vedoucí ke zdravějšímu jídelníčku, zvýšené fyzické aktivitě, větší péči o sebe sama a tím pádem i vyšší kvalitě životě (držíme se hesla "nejen přidávat léta životu, ale především život létům").


Jsem lékařem a zajímá mě víc

Pokud máte ve své ordinaci pacienty, kteří se potýkají s nadváhou či obezitou a rádi byste jim pomohli v jejím snižování, osobní plány jsou v tomto velkým pomocníkem. Projekt „Chci změnu“ je k dispozici zdarma díky podpoře z grantu Magistrátu hl. m. Prahy.

Bližší informace se dozvíte na této stránce.


Jsem pacientem a chci se sebou něco udělat

Přáli byste si změnit vaše stravovací návyky, ale nevíte, co by měl váš jídelníček obsahovat? Nevěnujete se pohybovým aktivitám a hledáte tu vaši „vyvolenou“? Nevíte, jak začít? Nebo vás náhle přepadl přirozený strach, že se to nemusí povést?

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, zde si přečtěte více.

Zkuste si náš test, jak se cítíte připraveni na změnu životního stylu. Podle výsledku si vyberte váš osobní plán, kterým byste měli začít. 

Otestujte se! 

Již jsem získal Osobní plán Chci změnu od svého lékaře a potřebuji si stáhnout záznamové archy.


Zajímalo by vás jěště víc?

Můžete nás kontaktovat na: martinpavek@stob.cz 

Pokud hledáte další rady, jak začít žít zdravěji a díky tomu snížit svoji váhu, neváhejte využít služby, které poskytuje STOB.


Tento projekt byl podpořen za finanční podpory dotačního programu MZ "Národní program zdraví - projekty podpory zdraví pro rok 2015" SOZ/10584/6306/2015/1 a MHMP DOT/04/03/005081/2015.

                                                                                                             

 

Nejbližší plánované akce


Přihlaste se na lekce letní cyklus low-aerobicu či zdravotního cvičení s instruktorkou STOBu Hankou Hejlovou. Cvičit můžete z pohodlí a bezpečí domova, lekce jsou totiž vysílány online. 


Přihlaste se, získejte podporu skupiny a odborníka a buďte při hubnutí úspěšní.