Ing. Lenka Vymlátilová

Sledovat informace jen o koronaviru může být psychicky náročné. Zaměstnejte se proto smysluplnými činnostmi, které nebudou požírat váš volný čas. Některé z nich vám navíc pomohou zhubnout, nebo si alespoň váhu udržet.

Pohybová aktivita

Zavřená fitka a se vším respektem i na minimum omezený pohyb venku. Ani jedno z toho nemusí znamenat, že v domácí karanténě pohybově zakrníte.

1. Domácí cvičení

Internet mnohým žere spoustu času, ale nyní přijde vhod. Na youtube najdete tolik pohybových lekcí, že by mohla karanténa trvat sto let a vy denně cvičit podle jiného videa. :-)

Vyberte si z široké nabídky to, co vás baví – můžete střídat silovější cvičení s kardiem a odpočinkovější jógou. Nyní je prostor vyzkoušet i nové druhy cvičení, na které v běžné rutině nezbýval čas.

A naše tipy?

  • Videa zdarma a v češtině najdete na fitfabstrong.cz. Tahle parta mladých nadšenců dala dohromady kompletní pohybový program, který vás bude bavit.
  • Chcete začít zlehka? Velmi příjemná a profesionální jógová videa v češtině najdete na youtube kanálu Still on the way.
  • Pokud se nebojíte cizojazyčných instrukcí, pusťte se do cvičení s nestárnoucí Jillian Michaels, jejíž videa najdete na youtube rovněž zdarma.

jóga hubnutí karanténa

Právě teď máte ideální příležitost naučit se cvičit sami doma. To vám do budoucna ušetří peníze, čas a rozšíří významně váš pohybový repertoár. Tak se do toho pusťte!

K domácímu cvičení je někdy těžké se dokopat. S tím vám může pomoci metoda „veřejného závazku“. Sdílejte s ostatními (třeba na sociálních sítích), že jste začali cvičit nebo se domluvte s kamarádkou a hecujte se navzájem. Zkrátka nezůstávejte v tom sami.

2. Rotoped není věšák na prádlo

Oprašte domácí fitness nářadí a pusťte se do toho.

3. Úklid = pohyb = energetický výdej

Jistě máte doma takové ty šuplíky, police, krabice apod., na které tu a tam padne zrak a naskočí myšlenka „Až budu mít čas, tak to uklidím.“ Taky je potřeba vyměnit zimní oblečení za letní a připravit zahrádku na jaro.

Tak hurá do toho. Úklid je pohyb, spálíte nějaké ty kJ a navíc zažijete ten slastný pocit, že už to je konečně hotovo.

Přehled energetického výdeje u domácích aktivit a cvičení

Spotřeba energie
za hodinu

Druhy činností

do 400 kJ

činnosti realizované vsedě (čtení, psaní, sledování televize, práce s počítačem)

400 - 1 000 kJ

lehké domácí práce (mytí nádobí, příprava jídla), pomalá chůze na páse, lehké zdravotní cvičení

1 000 - 1 500 kJ

náročnější domácí práce (mytí oken, vytírání, nákupy), chůze na páse, pomalejší jízda na rotopedu, lehké posilování

1 500 - 2 500 kJ

náročné domácí práce (stěhování, štípání dříví), sexuální aktivita, rychlá chůze nebo pomalejší běh na páse, jízda na rotopedu, posilování, aerobik

2 500 - 4 000 kJ

rychlý běh nebo jízda na kole/rotopedu

 


Výživná výživa

Nejčastější věta našich klientů je „Nemám na to čas“.

Udělejte si ho právě teď. Věnujte čas přípravě jídla, zkoušejte nové recepty, zjistěte, co a kolik máte jíst anebo hledejte odpověď na otázku „Proč jím, když nemám hlad?“.

4. Čas na přípravu jídla

Oprašte kuchařky a všechny ty články s krásnými fotkami jídel, nad kterými se sbíhají sliny. Pročistěte si zásoby ve špajzu a mrazáku a uvařte si něco ze surovin, jejichž použití jste třeba dlouho odkládali.

V naší STOBí kuchyni „řádí“ především Hanka s Martinem a jejich recepty najdete po kupě zde.

5. Jídelníček pod kontrolou

„Nemám čas a/nebo chuť zapisovat“.

Ano, je to práce. Ale bez práce nejsou koláče.

Zapisováním totiž celý proces jedení 100% zvědomíte a v praxi vidíme, že jsou pak lidé sami schopni odhalit své stravovací chyby. Zkuste to.

>> Záznamové archy pro zapisování si můžete stáhnout v tomto článku. <<

Naučte se vařit jednoduchá a zdravá jídla, dejte si jídelníček do kupy. Kdy, když ne teď?

Máte rádi technologie? Říkáte si, když už, tak pořádnou analýzu jídelníčku? Ten bůček za kýtu už jste dávno vyměnili, kafčo nesladíte zákuskem, a přece se hubnutí nedaří?

Udělejte si podrobnou nutriční analýzu svého jídelníčku. Zjistíte množství energie i živin (tj. bílkovin, tuků a sacharidů) ve svém jídelníčku. Také jak jste na tom s pitným režimem, příjmem soli, vlákniny, jednoduchých cukrů nebo zeleniny.

>> Chci se dozvědět více o nutričním programu Sebekoučink. <<

6. Vědomé jedení

Iva Málková vložila tohle téma do STOBí metodiky před třiceti lety. V době, kdy ještě neřádily mobily a sociální sítě, které čím dál více odklánějí naši pozornost nejen od jídla.

Koronovirus naše životy jednoznačně zpomalil. Zpomalme se i v jídle.

Pěkně si ho připravte, naservírujte, obložte si talíře barevnou zeleninou, sedněte si ke stolu společně se svými blízkými a popřejte si dobrou chuť. Bez televize, bez počítačů.

>> Jak na to, vám napoví tento článek. <<


Výživa duševní

Nejen jídlem je živ člověk. Rádi doporučujeme kvalitní materiály a informace, samozřejmě v oblasti zdravého životního stylu a hubnutí. Do jiných oborů nekecáme a ani to dělat nechceme.

7. Něco nového se naučíte nebo dozvíte

Jistě máte doma knihy, které jste kupovali s tím, že si je jednou přečtete. Na internetu je také spousta hezkých filmů, zajímavých podcastů, videí z konferencí, nespočet rozhovorů s odborníky na „naše“ témata. Pojďme se tedy inspirovat, vykopáváme míč.

Tipy na knížky ze STOBí kuchyně

  • Chcete-li se vrhnout na hubnutí, pak 12ti týdenní program STOBu vtělený do knížky Já zhubnu zdravě a natrvalo je number one. Je to kniha, kterou mám sama doma dvakrát. Jedna je ke čtení a druhá rozstříhaná na cimpr campr, protože ty názorné obrázky uvnitř fakt používám k edukaci klientů, a ty v žádné jiné knížce nenajdete.
  • Chvála bohu za online! V době karantény a koronaviru dvojnásob. Není třeba plakat nad rozlitým... ehm zavřenými knihkupectvími, když jsou e-booky. Vybrat si můžete i z naší ne už tak skromné STOBí nabídky.

Ve STOBu razíme heslo Odborně, ale srozumitelně. V projektu Výzva 52 najdete 52 článků a 52 blogů, kterými reagujeme na aktuální výživové dění. Zajímá vás, jaký cukr nebo sůl jsou „nejzdravější“, proč seknout s fast foodem, jak na pitný režim nebo jak se vypořádat s emocemi jinak než jídlem? To a další najdete zde.


Buďme spolu, buďme si oporou

Nejen dobrá fyzická, ale i psychická kondice je důležitá pro naše zdraví. Hledejte i na této situaci něco dobrého, užitečného, smysluplného.  

8. Užijte si čas s rodinou

Domácí škola, být spolu v malém nebo i velké bytě – to nám možná pěkně pocuchá nervama.

Na druhou stranu ale, kdy můžeme strávit tolik času s rodinou? Můžeme se zlobit a vidět na druhých chyby nebo můžeme jednou vzpomínat na to, že tento zvláštní čas utužil naše rodinné vztahy.

Jde vám už někdy karanténa na nervy? Vzpomeňte si na chvíle, kdy na nic nebyl čas a doma jste se jen míjeli. Společně strávený čas, i když z donucení, bude možná jednou patřit k vašim nejhezčím vzpomínkám.

A jak to může souviset s výživou?

Vařte doma s dětmi a učte je základům racionálního stravování. Děti mají „anténky“ a příjemná atmosféra, kterou při společné přípravě jídla vytvoříte, povede k tomu, že obliba tohoto jídla poroste. Samozřejmě připravujte jídla se zeleninou, luštěninami, rybami apod.   

9. Pomoc druhým

Můžete-li nabídnout své ruce, udělejte to.

Můžete pomoct s doručováním nákupů, šitím roušek, přes internet call centra. Krásnou iniciativou je např. Sousedská pomoc. Za pomoci dobrovolníků (třeba i vás) nabízí nákup jídla či léků pro nejrizikovější skupiny obyvatel, které by měly z domova vycházet naprosto minimálně.

Pamatujte, že jeden z nejsilnějších pocitů vlastní sebehodnoty zažíváme tehdy, když pomůžeme druhým.

10. Inspirujme se a sdílejme 

S naší odborností můžete samozřejmě očekávat témata související se zdravým životním stylem a hubnutím. Náš tým lektorek bude přispívat do společné facebookové skupiny a podporu určitě najdete i na našem komunitním webu STOBklub.

Přejeme vám pevné zdraví, fyzické i to psychické.


Chcete mít jídelníček pod kontrolou?

S kontrolou denního energetického příjmu a dalších důležitých ukazatelů vám pomůže program Sebekoučink.

Ohlídá za vás příjem makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy), příjem rizikových živin (cukru, soli a nasycených mastných kyselin) a také to, zda jíte dostatečné množství zeleniny či dodržujete pitný režim.

Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma.

Sebekoučink můžete nově používat i jako mobilní aplikaci. Před spuštěním aplikace je nutné se registrovat na stránkách STOBklubu