Mgr. Tereza Beníčková

Kdy naposledy jste zažili situaci, že jste jedli a … nic víc? Žádná televize, žádný počítač, žádné hovory, žádné myšlenky na práci, žádný spěch. Jen vy a jídlo, které jste si vychutnali od začátku až do konce. Troufáme si tvrdit, že takovou situaci už většina z nás nezažila velmi dlouho. A to je obrovská škoda. Z velké části je jistě na vině uspěchaná doba, ve které žijeme. Není náhoda, že právě v této době zažívají takový úspěch rychlá občerstvení.

Mít dobrý přehled o tom, co, jak a kdy jím, vybírat si kvalitní potraviny a hlídat si množství, které zkonzumuji, je přitom velmi důležité, a to nejen při hubnutí.

Jak tedy i přes každodenní shon dostat jídelníček pod kontrolu a začít si jídlo znovu užívat? Odpovědí na tuto otázku může být právě mindful eating.

Mindful eating

Mindful eating neboli v překladu všímavé jedení vychází z přístupu mindfulness, který se objevil poměrně nedávno. Tento přístup je v dnešní době široce využívaný a uplatňuje se velmi úspěšně i při hubnutí a následném udržení váhy, které bývá mnohdy náročnější než samotné shazování přebytečných kil.

V čem mindfulness (nebo všímavost) spočívá? Je to uvědomování si přítomného okamžiku věnováním pozornosti této chvíli, bez souzení sama sebe.Podstatou všímavosti je to, že prožíváte pouze tady a teď. Lidé, kteří žijí v přítomnosti, jsou daleko šťastnější než ti, kteří se trápí neustále v obavách, co bylo, co mohli udělat lépe nebo se obávají toho, co se stane.

Ve vztahu k jídlu nám pak mindfulness radí zpomalit, prozkoumat a vychutnat si každé sousto a především naslouchat signálům našeho těla. Všímavé jedení umožňuje prožívat potěšení z jídla mnohem intenzivněji a plně se soustředit jen na jídlo a jeho kvality.

Všímavé jedení vytváří psychologickou bariéru vůči přejídání se tím, že se naučíme všímat si signálů těla jako jsou hlad, nasycenost a spokojenost. Jste to totiž právě vy, kdo nejlépe ví, co vaše tělo potřebuje. Zda už je syté, zda mu něco chybí, zda mu něco chutná a něco zkrátka ne. Jen si těchto důležitých signálů často nevšímáme. A právě to můžeme díky přístupu mindful eating postupně měnit a trénovat svou všímavost ve vztahu k jídlu.


Naučte se jíst všímavě

Jíst všímavě je zvláště v dnešní době umění. Umění, kterému se můžete naučit. Chce to jen trochu trpělivosti, protože žádný návyk si nelze osvojit přes noc.

Jak začít? Pro začátek zkuste sníst alespoň jedno nebo dvě jídla týdně všímavě. Udělejte si na sebe čas a užijte si každého sousta. Sedněte si při tom k jídelnímu stolu. V dnešní době často jíme ve stoje, za chůze nebo před monitorem u kancelářského stolu. Zkuste tento zlozvyk prolomit.

Je důležité eliminovat rušivé podněty jako je například telefon, notebook, televize nebo i rádio. Opravdu dobré jídlo si přeci zaslouží vaši výhradní pozornost. 

4 kroky v všímavému jedení 

1. Buďte jak foodstylista. Připravte si jídlo, které bude lahodit nejen ústům, ale i všem vašim smyslům. Dejte si záležet a naservírujte si jídlo na pěkný, klidně i slavnostní talíř. Zkuste pracovat i s barevnými potravinami. Nepodceňte ani okolí a ukliďte si na stole, u kterého budete jíst. Jídlo vám díky tomu bude mnohem více chutnat.

2. Zapojte všechny smysly. Zkuste se zaměřit nejen na chuť, ale prozkoumejte jídlo i zrakem, čichem, hmatem a sluchem.

3. Zpomalte. Během jídla dělejte vždy jen jednu činnost. Nejdřív naberte jídlo, pak ho vložte do úst, rozkousejte, spolkněte a až pak začněte nabírat další sousto. Mezi sousty odložte příbor a soustřeďte se na všechny chutě a vůně, které vám jídlo nabízí.

4. Zkrátka udělejte si z jídla zážitek. Je velká škoda jíst ve spěchu, neuvědoměle a jídlo si neužívat. Stejně tak to ale kromě jídla platí i v dalších oblastech. 


Online kurz Všímavostí k sobě

Vyzkoušejte 8 týdenní on-line kurz, který vás naučí znovu nalézt zdravý vztah k jídlu. 

  • Jíte, když jste ve stresu, unavení, nebo naštvaní?
  • Jste odborníci na výživovou teorii, ale v praxi vám to stále pokulhává?
  • Jsou vaše chutě na „zakázané“ jídlo silnější než váš zdravý rozum?

Náš online kurz a e-book v jednom nabízí příjemné a efektivní řešení na principech mindfulness a mindful eating!