Ing. Hana Málková

Nebojte se říci si při hubnutí o pomoc, zvláště pokud kila navíc řešíte opakovaně a stále se vám s nimi nedaří hnout. Buďte však i v tomto směru vybíraví. 

V první řadě je třeba rozlišovat mezi výživovými poradci a nutriční terapeuty či obezitology. Nutriční terapeut a obezitolog musí mít příslušné vzdělání, naopak výživové poradenství je ještě pořád živnost volná a může ho tak dělat téměř kdokoliv. A to může být problém...

Výživovými poradci se to jen hemží. Jak ale nenaletět?

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo řešil podobný problém, nechte si poradit. I zde platí, že reference a osobní zkušenosti jsou tím nejlepším měřítkem.

Dále si ověřte znalosti konkrétního poradce, ke kterému se chystáte. Poradce se většinou na internetu svými znalostmi nezapomene pochlubit. Ideální je vysokoškolské vzdělání se zaměřením na výživu a potraviny, častěji je to však jen nějaký výživový kurz, u kterého se na první pohled jen těžko hodnotí jeho kvalita.

Nejvíce se toho samozřejmě pozná přímo při osobním kontaktu s poradcem. Proto se o nějaké případné dlouhodobé spolupráci rozhodujte vždy až po vašem prvním setkání, které vám už leccos napoví.

Správný výživový poradce vám musí věnovat dostatečně dlouhou dobu, aby získal potřebné informace o vašich návycích a byl schopný identifikovat problém a navrhnout řešení. Měl by vás také správně motivovat a zohlednit i vaši osobnost a psychologické hledisko.

Striktně předepsaný jídelníček a doplňky stravy? Zbystřete!

Kvalitní poradce by vás určitě neměl jen odbýt vyplněním nějakého dotazníku a poslat vás domů s přesně předepsaným jídelníčkem a taškou plnou nakoupených doplňků. Pokud vám naopak takový člověk začne nutit za každou cenu doplňky stravy s tvrzením, že je nutně pro svůj život a hubnutí potřebujete, zbystřete! 

Pro zdravého člověka je většinou dostačující pestrá strava a pokud má určitý zdravotní problém, tak by mu měl doplňky, resp. léky doporučit lékař na základě jeho osobní diagnózy.

Výživový poradce by měl vždy doporučovat především pestrou stravu, neuchylovat se k jednostranným dietám a nedoporučovat hladovky ani jiné radikální diety či módní trendy.

Co by v poradenství rozhodně nemělo chybět?

Výživový poradce je více či méně vzdělán v oblasti výživy, ale většinou jen minimálně v oblasti psychologie, neví tedy jak dovést klienta k trvalé změně návyků. Nejčastěji lidé k výživovému poradci přicházejí se snahou zhubnout. Obézní však často nejedí z hladu, ale spouštěčem pro jídlo jsou jiné podněty (stres, pohoda, toxické prostředí - velké porce, reklamy apod.), a proto je třeba přistupovat k redukci váhy i z pohledu psychologického, což se bohužel u většiny poradců neděje.

Zaručené hubnoucí rady se ve většině případů zaměřují pouze na to, co máme dělat, co dělat nemáme, kolikrát a co denně jíst nebo nejíst. V horším případě doporučují zázračné přípravky, které za nás zhubnou, a to rychle, pohodlně a bez větší námahy. I v případě nesmyslných přípravků to většinou vede alespoň k tomu, že se člověk zamyslí nad svými návyky, některé z nich se mu podaří na nějakou chvíli změnit a s tím většinou přijde i pár shozených kilogramů. Většina metod se ale vůbec nezamýšlí nad tím, co mají hubnoucí dělat, až zhubnou? Co se bude dít, jakmile dosáhnou svého cíle? A co je vůbec dovedlo k tomu, že dnes bojují s nadváhou?

Právě tyto otázky jsou zásadní, jestli hubnoucí zhubne úspěšně dlouhodobě nebo se bude zmítat v začarovaném kruhu hubnutí a JOJO efektu.

Problém hubnutí není jen o znalostech, ale i o tom, jak převést teoretické vědomosti a znalosti do praktického života.

A právě na tyto oblasti se již více než 25 let zaměřuje společnost STOB. Ve STOBu neřešíme jen výživu, ale nabízíme našim klientům mnohem komplexnější řešení. Naše metodika vychází z psychoterapeutického přístupu, který pracuje s tím, jak uvést znalosti a vědomosti v život. K tomu využívá principů KBT (kognitivně behaviorální psychoterapie). 

Naším posláním je přivést lidi k tomu, aby uvažovali nad svými stravovacími a pohybovými návyky a podařilo se jim je trvale změnit. Cílem je dosáhnout takové změny životního stylu, která je dlouhodobě udržitelná a která dělá jedinci radost.


Využijte sílu skupiny

Velmi efektivní jsou v této oblasti skupinové kurzy hubnutí, které mají jeden důležitý aspekt, který jinde nenajdeme. A tím je společná podpora. Člověk je tvor společenský a je úžasné pozorovat, jak si lidé v kurzu dokáží navzájem pomoci, navzájem se podpořit, namotivovat a v neposlední řadě i navázat přátelství.

 

Svěřte se do péče vyškolených lektorů STOBu a využijte při hubnutí "sílu skupiny".

Pokud si také myslíte, že skupina dokáže více než jednotlivec sám, přihlaste se do některého z chystaných jarních kurzů zdravého hubnutí! Najdete nás v Praze, ale i v celé řadě dalších měst po České republice

Všechny aktuálně vypsané kurzy nalezente zde.