Aktivní vytvoření jídelníčku

Cílem je naučit se sestavit si aktivně jídelníček, kdy budete přijímat optimální množství energie ve vhodné skladbě, což znamená zejména omezení živočišných tuků a sacharidů s vysokým glykemickým indexem. I v těchto mezích však zůstává široký prostor pro vytvoření jídelníčku, při kterém nebudete mít pocit strádání. Hubnutí by se vám mělo stát jakousi dobrodružnou hrou, při níž budete téměř v každé potravinové kategorii nacházet potraviny nebo výrobky, které vám budou chutnat i při nižší energetické hodnotě a vhodné skladbě.
Váš jídelníček Vás musí uspokojovat, což znamená, že si do něj občas můžete zařazovat bez pocitů viny i potraviny, které jsou pro redukci nadváhy nevhodné, ale které milujete. Pomalu vychutnáte jejich malé množství. Pokud se chcete v rámci celodenního režimu jídla vychýlit z doporučovaného poměru energie získané z jednotlivých živin ve prospěch sacharidů, platí prosté pravidlo: čím dříve to během dne učiníte, tím lépe. Tedy sacharidové jídlo je lepší dát si ráno než v poledne a lepší je dát si ho v poledne než večer. Jen při takto sestaveném jídelníčku nebudete při hubnutí strádat a budete jej moci dodržovat trvale. Pokud některý den svůj plánovaný příjem překročíte, nic se nestane. Další dny uberte nebo nadbytečný příjem vykompenzujte zvýšeným pohybem. Zapamatujte si, že jedno přejedení nic neznamená. Mnohem horší je dlouhodobé přejídání, kdy si chcete ještě dopřát, než začnete „od pondělka či od prvního ledna“ hubnout. Výběr vhodných potravin není dietou, je to cesta ke zdravému životnímu stylu, který může dodržovat celá rodina.

Inspirovat se můžete knihou Hubneme s rozumem tvořivě, Obezita - Malými krůčky k velké změně a mnoha dalšími materiály společnosti STOB.

Základní pravidla pro sestavení jídelníčku:

  • Nikdy nehubněte podle přesně rozepsaných diet.

  • Než začnete se změnou stravování, zaznamenávejte si váš dosavadní jídelníček.
    Doporučujeme vám zapisování do programu SEBEKOUČINK, který vám jídelníček vyhodnotí a vy tak získáte lepší rozhled o vašich chybách pomocí semaforků. A nejen to - program vám dá i rady, jak se chyb zbavit. Pokud vám bude například svítit "tukový semaforek" červeně, umí program seřadit vámi zkonzumované potraviny podle množství tuku a poradí vám, čím nejvíce tučné potraviny nahradit. 
    Pokud preferujete osobní přístup, můžete využít i individuálního poradenství.

  • Naučte se v prvé řadě pravidelnému režimu, jen tak se vám podaří nastartovat metabolismus správným směrem. Jezte 3-5x denně, tak jak vám to bude nejvíce vyhovovat.

  • Dbejte na vhodné vyvážení jídelníčku nebo-li jeho skladbu.

  • Naučte se sestavit si jídelníček z dostupných potravin, tak abyste se co nejvíce přiblížili vašim jídelním zvyklostem, pochutnali si, a zároveň byl jídelníček energeticky chudší a nutričně vyvážený. Váš jídelníček by měl být rozmanitý, aby dodal tělu vše, co pro správný chod potřebuje.

  • Pokuste se jej sestavit tak, abyste u něj mohli setrvat delší dobu a aby byl váhový úbytek přibližně 1/2 kilogramu týdně. Při této rychlosti by vaše váhové úbytky měly být trvalé. Když to zjednodušíme, budete jíst střídmě z pestrého stolu, a to tak, že se budete moci i nadále radovat z jídla a ze života vůbec. Pokud budete přece jen muset trošku změnit skladbu vašeho dosavadního jídelníčku a omezit množství zkonzumovaných potravin, nebudete brát tuto změnu tragicky, ale naopak jako příležitost dokázat si, že nejste ovládáni něčím nebo někým zvnějšku, že nejste otrokem jídla, ale že dovedete kontrolovat a řídit sami sebe. Optimistický životní pohled, pocit, že to zvládnete, vám dává šanci na úspěch.