V prvé řadě zkuste náš kalkulátor BMI.

Kdo by rozhodně hubnout neměl?

Ten, kdo má váhu v normě

Pokud máte váhu v normě (zjistíte dle BMI), rozhodně se nepokoušejte razantně hubnout, ale věnujte se pravidelné pohybové aktivitě a vyváženému jídelníčku. Není však potřeba dramaticky snižovat energetický příjem.

Pokud vás trápí pouze disproporce

Pokud vám přebývá tuk na hýždích a chybí na prsou, zhubnutím tento problém nevyřešíte. Zhubnete tam, kde to nepotřebujete (prsa, obličej), a pokud naberete, tak zase tam, kde už tuku máte hodně (hýždě, břicho). Pokuste se tedy držet si váhu stabilní, třeba i v pásmu mírné nadváhy. Je to lepší řešení než se stále pohybovat mezi váhou normální a obezitou. Disproporce můžete částečně zmírnit pouze vhodným cvičením.

Ten, komu je dáno více kilogramů shůry

Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gaussovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Chroničtí dietáři vědí, o čem je řeč. Pokud se vám při rozumném hubnutí váha zastaví na určitém bodu a níže to již nejde, nebojujte proti přírodě, i kdyby byla vaše váha v pásmu mírné nadváhy.

Ten, kdo má zkušenosti s poruchami příjmu potravy

Kdo má nadváhu a měl v anamnéze mentální anorexii či bulimii, nechť si prožije raději spokojeně život s pár kily navíc než s rizikem návratu  nemoci.

Ztráty převáží nad zisky

Zvažte zisky a ztráty z hubnutí, udělejte bilanci, co převažuje. Pokud převáží ztráty, ještě pravý čas pro hubnutí nenastal. Rozhodnutí odložit hubnutí na dobu, kdy budete více motivováni, není neúspěch, ale prevence proti neúspěchu. Tento způsob hubnutí by měl být pro vás již pokusem posledním.

 

Autor: PhDr. Iva Málková