Vánoční i předvánoční období je především o setkávání a trávení společného času. S rodinou, přáteli, kolegy, obchodními partnery... A jak už je zvykem, většinou se tyto akce pojí s jídlem, mnohdy i alkoholem. Pro hubnoucí, i pro ty, co se „jen“ snaží žít zdravě, jsou takové společenské události opravdu zátěžovou zkouškou. Když je tolik lákadel na jednom místě - jak odolat a večírek si užít i bez přejedení?

Přinášíme vám 12 rad, jak společenské události zvládnout, abyste z nich odcházeli s dobrým pocitem, příjemně najedeni, a ne s těžkým žaludkem a výčitkami.

12 rad, jak zvládnout večírky a návštěvy bez přejídání a výčitek

1. Plánujte

Je-li to možné, naplánujte si předem, co a v jakém množství budete jíst a pít a zasaďte si to do svého celodenního jídelníčku (například si povolíte si 3 kousky cukroví, 2 chlebíčky, skleničku vína apod.). Samozřejmě ne vždy víte, co vás čeká, ale aspoň rámcově si zkuste množství naplánovat. Pokud jdete do restaurace, vyberte si v jídelním lístku předem, co si dáte.

Může se stát, že toho sníte třeba i trochu více než v běžný den. Pokud to však bude plánované, obejde se to pravděpodobně bez větších výčitek.

 

2. Nechoďte na akce hladoví

Celý den hladovět, abyste si mohli večer dopřát, určitě není ta správná volba. Ve stavu hladu jdou často všechna předsevzetí stranou a sníte toho mnohem více, než jste si naplánovali. Dodržujte proto po celý den pravidelný jídelníček, jak jste zvyklí, případně můžete jídla jen trochu odlehčit. 

3. Užijte si své „povolené“ kalorie co nejlépe

Vybírejte si kvalitní potraviny, které obsahují kromě energie i nějaké prospěšné živiny. Rezervujte si v žaludku místo na své vyloženě oblíbené pokrmy a speciality. Využijte možnosti vyzkoušet nová, neznámá jídla a neplňte se zbytečně prázdnou energií nebo potravinami, které nepatří mezi vaše nejoblíbenější. Tzn. nejezte zbytečně například chipsy, oříšky a jiné potraviny, které nejsou nijak výjimečné. Při rautech a dalších příležitostech se švédskými stoly máte výhodu – můžete si vybrat jen to opravdu nejlepší a co si sami nenandáte, to nemáte.

 

4. Jezte pomalu a všímavě

Jezte co nejpomaleji, věnujte pozornost chuti, vůni a vzhledu jídla. Uvidíte, že vám potom bude stačit menší porce, než když jídlo bezmyšlenkovitě zhltnete.

Jak být pozornější k signálům svého těla a všímavě si vychutnat každý kousek jídla učí 8 týdenní online kurz Všímavostí k sobě, který naleznete na našem e-shopu.5. Vyzkoušejte metodu JJP (Jez Jen Polovinu)

Během návštěvy nebo v restauraci můžete použít tzv. metodu JJP (Jez Jen Polovinu). Zejména pokud si vyberete kaloričtější pokrm nebo vám někdo na talíř naservíruje větší porci, než byste chtěli sníst. Jezte pomalu, jídlo si vychutnejte a jen udělejte malou změnu, a to že sníte jen polovinu porce. Aby vás netrápilo plýtvání potravinami, porci si můžete rozdělit například s manželem nebo kolegyní, případně si zbytek porce zabalit a nechat na druhý den nebo přinést domů partnerovi.

6. Alkohol raději vynechejte

Omezte co nejvíce spotřebu alkoholu, který je opravdovou kalorickou bombou. Ideální je nepít vůbec, pokud si ale nějaký alkoholický nápoj budete chtít přece jenom dopřát, přejděte na nižší stupeň alkoholu (např. vinný střik). Pokud víte, že je pro vás těžké odolat alkoholu, ujměte se funkce řidiče.

 

 

7. Najděte si oporu

Při návštěvách si sedněte vedle partnera, který je vám oporou. Může to být například kolegyně nebo rodinný příslušník, který se také snaží jíst zdravěji, a můžete se tak vzájemně podpořit nebo se o jídlo rozdělit.

8. Zaujměte strategickou polohu

Pokud si můžete vybrat, sedněte si na takové místo, aby vám nejoblíbenější jídlo nevonělo přímo pod nosem. Co nejvíce konverzujte, přesuňte se k hostům, kteří zrovna nejedí.

9. Naučte se odmítnout

Pobízení hostitelky nemusíte vždy odmítat, ale ochutnejte jen to, co doopravdy chcete.

Pokud vám hostitelka nabízí něco, co nechcete, pokuste se asertivně odmítnout. Pokud je vám nabízen dezert a nechcete zcela odmítnout, požádejte o menší porci, nebo poproste jen o kávu.

Když hostitelka obchází stůl a nabízí pochutiny, vezměte si sklenku s nápojem – budete-li držet sklenku v ruce, nebude vás tolik nutit do jídla.

10. Před večírkem se projděte

Jděte na návštěvu pěšky, udělejte si před oslavou nebo večírkem větší procházku. Pokud máte akci s přáteli či rodinou, pokuste se předem domluvit, zda by se nedalo i sezení u stolu na návštěvě proložit nějakou další procházkou. Pokud jste sportovně založeni, můžete vymyslet například i nějakou aktivnější formu setkání při sportu. Pohyb je nejlepší způsob, jak vykompenzovat nadměrný příjem energie.

 

11. Přírůstkem na váze se nestresujte

Pokud se vám stane, že váha po dýchánku nepřiměřeně stoupla, nezoufejte, může to být jenom důsledek většího zadržení vody v organismu a další den váha zase klesne. Za jeden den opravdu kilo tuku nepřiberete.

12. Hlavně si nic nevyčítejte

Jestliže sníte více, než jste si povolili, nezatracujte se. Dodržujete-li správný jídelní režim měsíce či roky, jeden ne zcela ukázkový den nic neznamená. Měli byste se však hned vrátit ke svému běžnému režimu. Vnímejte dlouhodobý efekt správného stravovacího režimu a netrapte se jednou z mála situací, kdy třeba nejste úplně "vzorní".


Jídelníček pod kontrolou i během svátků díky Sebekoučinku

Chcete mít i během svátků lepší přehled, jak je na tom vás jídelníček? Vyzkoušejte nutriční program Sebekoučink, který vám okamžitě ukáže, jak jste na tom s příjmem makroživin a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Program za vás také ohlídá vaší denní pohybovou aktivitu a příjem vlákniny či zeleniny. 

Vyzkoušejte Sebekoučink na 3 dny zdarma.

Sebekoučink můžete nově používat i jako mobilní aplikaci. Před spuštěním aplikace je nutné se registrovat na stránkách STOBklubu