Metodika zdravého hubnutí se STOBem, která se využívá ve skupinových kurzech, by se dala vyjádřit větou „hubnutí začíná a končí v hlavě“. Za vznikem metodiky proto nemůže stát nikdo jiný než psycholog, v případě STOBu psycholožka, PhDr. Iva Málková. 

Poznatky o výživě a pohybu se v čase proměňují, fungování lidské psychiky však nikoliv. A bez ohledu na to, kolik znalostí o výživě či pohybu mám, mohu se dostávat do situací, které nezvládám a neumím řešit jinak než za pomoci jídla. 

Za těmito situacemi stojí často:

  • naučené nevhodné návyky (např. „Neumím si představit večer u televize bez sklenky vína a něčeho dobrého na zub.“)
  • černobílý způsob uvažování (např. „Přejedl/a jsem se, nemá cenu se dál snažit.“)
  • negativní i pozitivní emoce (např. odměňuji se jídlem za dobře odvedenou práci nebo třeba jím z nudy a ve stresu)

Metodika STOBu je založená na principech kognitivně-behaviorální psychoterapie, která má nástroje, jak tyto náročné situace řešit.  

V desetitýdenních skupinových kurzech zdravého hubnutí STOB získáte nejenom ověřené informace o výživě a pohybu, ale především se naučíte pracovat s vlastními návyky, myšlenkami a emocemi ve vztahu k jídlu. 

Metodika STOBu je komplexní přístup ke zdravému hubnutí, který spojuje ověřené poznatky o výživě a pohybu se znalostmi fungování lidské psychiky. 


>> Vyberte si z nabídky kurzů zdravého hubnutí STOB <<10 týdnů se STOBem aneb témata, která vás v kurzu čekají

 

1. lekce: Motivace a stanovení reálného cíle při hubnutí

Stalo se vám, že jste se pustili do hubnutí, ale vaše motivace časem opadla a vy jste se vrátili ke starým návykům? V kurzu se naučíte stanovovat si cíle, které vás budou průběžně motivovat, a kterých s velkou pravděpodobností dosáhnete. 

 

2. lekce: Všímavé jedení 

Nezáleží jen na tom, co jíte, ale i JAK jíte. Techniky všímavého jedení (mindful eating), vycházející z populárního směru mindfulness, vás naučí lépe zohledňovat potřeby svého těla a jídlo si i při hubnutí maximálně vychutnat.  

 

3. – 4. lekce: Výživa při hubnutí – ověřená fakta, srozumitelně a prakticky 

V rámci kurzu získáte nejenom obecné informace, ale především praktické tipy, jak si poskládat zdravý a vyvážený jídelníček při hubnutí. Lektorka vychází z vašich záznamů jídelníčku a může vám tedy dávat rady „ušité na míru“ vašim potřebám. Změny v jídelníčku však děláte vy sami – pomalu, postupně a s ohledem na své možnosti a chuťové preference. Jen takový jídelníček je totiž dlouhodobě udržitelný. 

 

5. lekce: Pohyb

Že bychom se měli více hýbat, víme asi všichni. Jak toho však dosáhnout? Lekce je zaměřená na motivaci a zdůrazňuje především radost z pohybu. Příliš totiž nezáleží na tom, jaký pohyb si vyberete, ale že u něj zůstanete dlouhodobě. Pokud máte kilogramy navíc, je rovněž velmi důležité cvičit správně a s ohledem na své možnosti, aby vám cvičení přineslo skutečně potěšení, a ne zdravotní potíže. 

Právě proto jsou součástí kurzu VŽDY i pohybové lekce uzpůsobené klientům s kilogramy navíc pod vedením zkušených instruktorek. 

 

6. lekce: Vnější podněty vedoucí k jídlu nad plán

Žijeme v prostředí, které je bohaté na lákavé vnější podněty (reklamy, výlohy cukráren a pekáren, vůně linoucí se z bister, oslavy a setkávání s přáteli). V kurzu se seznámíte s jednotlivými strategiemi, které můžete pro zvládání vnějších podnětů využít a získat tak lepší kontrolu nad svým jídelníčkem. 

 

7. lekce: Emoční jedení 

Často jsou to emoce (negativní i pozitivní), které stojí za přejídáním. Jejich rozpoznávání a pojmenování je prvním krokem na cestě ke změně. V kurzu se seznámíte s jednotlivými technikami, které vám pomohou zvládat emoce jinak než za pomoci jídla

 

8. lekce: Myšlenky, které mi při hubnutí nepomáhají – a jak s nimi pracovat

„Selhala jsem, nikdy nezvládnu zhubnout.“, „Nemohu být atraktivní, pokud nezhubnu 30 kg.“ Zvládání takových a dalších negativních myšlenek je pro zdravé hubnutí a udržení váhy nezbytné. V kurzu se proto zaměříte na práci s takovými myšlenkami a na posílení celkové sebedůvěry a kladného vztahu ke svému tělu.

Naučíte se také nerozdělovat jídlo na "zdravé a nezdravé" a zjistíte, že do dlouhodobě udržitelného jídelníčku občas patří i vaše oblíbené, byť méně vhodné, potraviny. Naučíte se je ale jíst v přiměřeném množství a především bez výčitek svědomí.

 

9. lekce: Cítit se dobře ve svém těle

Přijetí vlastního těla se všemi jeho nedostatky a podpora sebedůvěry je velmi důležitou, ale pro mnohé náročnou, součástí zdravého hubnutí. Proto je právě trénink sebepřijetí tématem jedné z lekcí kurzů.

 

10. lekce: Podpora při hubnutí a udržení váhových úbytků 

Máte pocit, že vám vaše okolí hubnutí neusnadňuje či dokonce kazí? Na lekci si osvojíte základy asertivní komunikace a zaměříte se na posílení podpory ve svém okolí. 

Na závěr kurzu si také zvědomíte strategie, které vám při hubnutí fungují a vytvoříte si akční plán pro následující období. Dozvíte se také, jak si váhové úbytky udržet dlouhodobě a vyvarovat se obávanému jojo-efektu. 


Není to však „jen“ metodika, která tvoří kurzy zdravého hubnutí STOB. Jsou to především její účastníci, skupina, se kterou můžete sdílet své úspěchy i trápení. V kurzu navíc získáte podporu odborníka – lektora STOBu, který má často psychologické, psychoterapeutické nebo výživové vzdělání. Hubněte s podporou odborníka a skupiny

Naše dlouholeté zkušenosti a tisíce úspěšných absolventů kurzů zdravého hubnutí říkají jediné – s podporou se zkrátka hubne lépe. Přihlaste se do kurzu a buďte při hubnutí úspěšní. 

>> Kurzy zdravého hubnutí - online i naživo <<