Letos se již po osmé koná v Česku osvětová kampaň „Suchej únor“, která má upozornit na rizika nadužívání alkoholu. Výzva veřejnosti je jasná – pokusit se zcela vynechat alkohol po dobu jednoho měsíce (mimochodem nejkratšího měsíce v roce).

Česká republika se v množství vypitého alkoholu pohybuje bohužel na předních příčkách, průměrný Čech vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok. Osvěta v oblasti omezení alkoholu je tedy rozhodně na místě. Vynechání či omezení alkoholických nápojů přináší plno pozitiv, a to nejen zdravotních, ale i psychických. A v neposlední řadě, pokud jste zvyklí alkohol pravidelně pít, tak můžete díky jeho omezení poměrně jednoduše zhubnout. 

Alkohol a hubnutí nejdou dohromady

Jedním z negativ alkoholických nápojů je vysoká energetická hodnota, která může přispívat k tomu, že jde váha nahoru, nebo (i přes veškeré snahy zhubnout) stagnuje. Mnoho hubnoucích si totiž neuvědomí, že taková sklenička denně či pravidelné víkendové večírky mohou významně zvyšovat energetický příjem.

1 g ethanolu obsahuje 29 kJ, když se k tomu připočte ještě obsažený cukr (v některých nápojích typu Pina colada i tuk), tak může snadno takový nápoj vydat ze celé hlavní jídlo. 

Alkohol je navíc zdrojem tzv. prázdných kalorií, a pokud je jich nadbytek, uloží se nám v podobě tukových zásob.

Nevýhodou také je, že se stupněm „ovíněnosti“ klesá i vůle k dodržení zásad, a tak by se staré známé přísloví „S jídlem roste chuť.“ dalo klidně pozměnit na „S pitím (alkoholu) roste chuť.“ 

Pojďme se podívat na to, jak jsou na tom jednotlivé druhy alkoholických nápojů a čemu se raději vyvarovat. A to nejen během kampaně Suchej únor, ale celoročně.

Pivo

A začneme českou klasikou. Pivu je přisuzována řada pozitivních účinků na zdraví. Je pravda, že tento oblíbený nápoj obsahuje řadu vitamínů skupiny B a rovněž látky zvané izoflavonoidy, jež mají antioxidační účinky. Je to ale také nápoj poměrně kalorický.

Pokud si dáte občas jedno pivo na chuť, není to žádná tragédie, ale stačí si dát ty piva dvě, a k tomu velká, a dostanete se na energetickou hodnotu celé jedné večeře (při hubnutí). V případě, že si někdo dopřeje a zvládne 8 „kousků“, dostane se rázem na celodenní energetický příjem. A to už není něco, nad čím by se jen tak dalo mávnout rukou.

Co se množství kalorií týče, nejlépe je tam tom z běžných druhů světlé pivo s co nejnižším obsahem alkoholu. Platí jednoduché pravidlo – čím více alkoholu, tím více energie.

Je pravda, že pivo obsahuje řadu vitamínů skupiny B. Toto malé plus však velmi snadno převáží vysoká energetická hodnota tohoto nápoje.

Průměrná 10° (0,5 l) má energetickou hodnotu okolo 750 kJ. O něco hůře vyjde světlá 12°, která vám ve stejném množství dodá průměrně 950 kJ. Ještě hůře je na tom tmavé pivo, které navíc kromě alkoholu obsahuje i více cukru, energetická hodnota na půllitr překračuje hranici 1 000 kJ. Vícestupňová piva s vyšším obsahem alkoholu, jejichž obliba v posledních letech roste, vám většinou dodá také více než 1000 kJ na půllitr, u velmi silných piv se dokonce může blížit až ke 2000 kJ. Naštěstí se tato piva většinou nepijí po půllitrech.

Zdaleka nejlepší volbou, zvláště pokud se snažíte shodit přebytečné kilogramy, je nealkoholické pivo, které obsahuje v porovnání s klasickým zhruba poloviční množství energie. Pokud by se nealkoholické pivo porovnávalo s limonádami a dalšími sladkými nápoji, i zde by bylo tou lepší volbou. Půllitr nealkoholického piva má 430 kJ. 

Víno

V posledních letech se stále častěji hovoří o příznivých účincích pití vína a jeho roli v prevenci srdečně-cévních chorob. Je pravda, že antioxidanty ve víně přítomné zamezují v našem těle působení volných radikálů, a tento nápoj tak v malém množství může mít i příznivé účinky na naše zdraví.

Ovšem v případě, kdy vína nevypijeme jednu skleničku, ale celou lahev, možná pozitiva vyletí oknem a převáží je negativa, jako je vysoká energetická hodnota a nadbytečné množství alkoholu.

Počty to nejsou vůbec složité. Zatímco „dvojka“ suchého vína má energetickou hodnotu okolo 560 kJ, lahev suchého vína (tedy 700 ml) už svou energetickou hodnotou atakuje hranici 2 000 kJ.

Víno bývá častou příčinou nadbytečného energetického příjmu a kilogramů navíc.

A co teprve víno sladké! Zatímco sklenička vám do vašeho denního energetického příjmu přidá 700 kJ, lahev má průměrně 2 500 kJ. A to není vůbec málo.

Vhodnější variantou je tak, alespoň z hlediska kalorií, vinný střik.

Stejně jako pivo, i víno má svou nealkoholickou variantu, která je rovněž energeticky méně vydatná než ta alkoholická. Sklenička takového vína má pouhých 100 kJ, lahev pak 350 kJ. K sehnání je toto víno na internetu nebo ve specializovaných prodejnách.

Nicméně opravdové milovníky vína pravděpodobně žádná z výše uvedených variant neuspokojí, takže opět nezbývá než se řídit známým pravidlem – dobrého jen po málu. Sklenička kvalitního vína doplněná sklenkou vody určitě jednou za čas ničemu nevadí, neměla by se však stát každovečerním rituálem.

Míchané nápoje

Asi tušíte, že míchané nápoje na tom, co se týče energetické hodnoty, také nebudou zrovna nejlépe. Tvrdý alkohol v kombinaci se sladkými džusy, sirupy a jinými přísadami, rozhodně není něco, co byste si měli dopřávat den co den. Jednou za čas však taková příležitost, kdy koktejlu skutečně neodoláte, přijde, a tak je dobré vědět, co mít v takovou chvíli na paměti.

Z tradičních nápojů je na tom z hlediska energie nejhůře rozhodně Piña Colada, která se v originální receptuře připravuje z rumu, kokosového mléka a ananasové šťávy. Kokosové mléko může být někdy nahrazováno smetanou, z hlediska energie však vyjdou obě varianty velmi podobně. Tento koktejl má energetickou hodnotu okolo 1 000 kJ.

Pokud Piña Coladu opravdu milujete, můžete si ji výjimečně dopřát jako takový dezert. Ale pokud vám až tak nezáleží, jaký koktejl zvolíte, můžete si dát například Mojito nebo Bloody Mary, které mají oproti Piña Coladě zhruba poloviční množství energie.

Jak jsou na tom z hlediska množství energie jednotlivé alkoholické nápoje?

Suchej únor po celý rok?

Alkohol má vysokou energetickou hodnotu, a (nejen) proto je vhodné konzumaci alkoholických nápojů při hubnutí co nejvíce omezovat. Kampaň Suchej únor vám navíc může otevřít oči a ukázat, jakou roli má alkohol ve vašem životě.

Drobnou nevýhodou ale je, že to trochu svádí k černobílému myšlení, kterému se ve STOBu snažíme spíše vyvarovat. Na měsíc vyškrtnete ze života veškerý alkohol, ale co dál? Pokud máte alkohol rádi a horko těžko jste si ho celý měsíc odpírali, tak to možná povede k tomu, že hned 1. března si to se vším všudy vynahradíte.

I v oblasti omezování alkoholických nápojů bychom proto doporučovali spíše si nastavit celoživotní přístup všeho s mírou. Pokud však alkohol ve svém životě nepotřebujete, pak naprosto schvalujeme celoživotní abstinenci.   

Nicméně dle výzkumů z minulých let vyplývá, že po suchým únoru více než polovina lidí omezila alkohol i v následujících měsících nebo si dokonce suché měsíce prodloužili například až do května. Kampaň Suchej únor tak může být prvním krokem k dlouhodobému omezení pití alkoholických nápojů. A pomůže vám například i v tom, že si vůbec uvědomíte, jak často se alkohol ve vašem životě objevuje, a jaká negativa vám může přinášet. A třeba během kampaně Suchej únor zjistíte, že vlastně ani ten alkohol v životě nepotřebujete.

Tak na zdraví!


Pomozte si při hubnutí programem Sebekoučink

Nutriční program Sebekoučink vám poskytne komplexní přehled o vašem celodenním energetickém příjmu. Zapisujte a získejte rychlou zpětnou vazbu o vašem denním příjmu makroživin (tuků, bílkovin a sacharidů), rizikových živin (cukry, sůl, SAFA), o příjmu vlákniny, zeleniny a vašem pitném režimu. Do programu můžete zapisovat i pohybovou aktivitu.

Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma.

Program Sebekoučink můžete používat i v podobě mobilní aplikace. Před spuštěním aplikace je nutné se registrovat na stránkách STOBklubu.