Když se řekne pohyb, vybaví se nám současně i obrázek fitcentra či posilovny a k tomu pořádně propocené tričko.

Lidé se domnívají, že pokud nikam cíleně nechodí, nic pro své zdraví nedělají.

To ale není úplně pravda.

Každodenní, přirozený pohyb může mít dokonce prospěšnější účinek na naše zdraví než nárazová cvičení.

Přinášíme vám osm jednoduchých tipů, jak přirozený pohyb můžete jednoduše zařadit do svého každodenního života:

1. Prostě choďte!

Chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem, proto choďte co nejčastěji. Plánujte si pravidelné procházky s přáteli, s pejskem, naplánujte si pracovní schůzku na čerstvém vzduchu apod. Stáhněte si nějakou aplikaci na počítání kroků, což vás bude ještě více motivovat těch 10 000 kroků denně dát!

2. Omezte auto či MHD

Vydejte se na cestu do práce či z práce pěšky nebo na kole. Máte-li to daleko, nakombinujte s autem či MHD a dojděte alespoň část cesty pěšky. Naprosto výborná je pěší cesta domů, neb po celodenním stresu v práci si nádherně „pročistíte“ hlavu.

3. Vytáhněte se nahoru po svých

Vyhýbejte se jezdícím schodům a výtahům.

4. Parkujte co nejdále

Jezdíte-li na nákupy autem, zaparkujte co nejdál od vchodu do obchodu a projděte se. Čím dále, tím snáze najdete i parkovací místo. A taky toho pravděpodobně nekoupíte tolik :-)

5. S přáteli aktivně

Neplánujte srazy s přáteli jen jako pasivní posezení s dobrým jídlem, ale jako aktivní, zážitkové akce. Například bowling, tenis, pěší či cyklovýlet za oním dobrým jídlem apod.

6. Nepropadněte gaučingu

Doma si místo na gauč sedněte k TV či k počítači na fitball (velký míč). Donutí vás držet záda a tělo zpevněné a posílíte hluboko uložené svaly potřebné pro správné držení páteře. Nebo si během reklam zařazujte krátké protažení, jednoduché posilování mezilopatkových svalů apod.

7. Buďte aktivní i v práci

Naplánujte si každou hodinu 5ti minutové protažení nebo kraťounké cvičení. Za celý pracovní takto dohromady nacvičíte asi 40 minut!

8. Ve dvou se to lépe táhne

Najděte si k sobě parťáka! Alespoň v začátcích, než se pohyb stane vaší pravidelnou aktivitou a zautomatizovaným návykem, je parťák úžasná podpora.


Začít s pohybem vám pomůže i naše chytrá brožurka ze sady osobních plánů Chci změnu. Jak na pohyb?

 

Objednat si ji můžete samostatně, nebo v rámci celé sady, které vás podpoří a budou vašimi průvodci ve všech klíčových oblastech zdravého životního stylu. 

Parťáka najdete i u nás ve STOBu. Nabízíme vám velké množství pohybových aktivit (cvičení v Praze si můžete vybrat zde) anebo si najděte parťáka na STOBklubu.