1. Letos v menším množství

Než s pečením cukroví začnete, udělejte si malý průzkum. Zeptejte se všech členů rodiny, jaké jsou jejich nejoblíbenější druhy, ať si ale každý vybere jen jeden, maximálně dva druhy. Nezapomeňte samozřejmě ani na sebe.

Nejoblíbenější druhy si sepište a rozplánujte, kdy a jaké množství od každého druhu upečete. Zbylé druhy, které třeba každoročně pečete, ale mezi nejoblíbenější je nikdo nezařadil, letos vynechejte, pravděpodobně to nikomu příliš vadit nebude.

Vzpomeňte si na loňský rok. Kolik jste toho pekli? Nebylo toho zbytečně moc? Dokdy vám cukroví vydrželo? Nestačilo by náhodou letos udělat jen poloviční/dvoutřetinové množství? Troufáme si tvrdit, že dojdete k názoru, že stačilo. Dojídání cukroví ještě měsíc po Vánocích už stejně bývá spíše z povinnosti a nikdo to příliš neocení.

Když budete dělat letos cukroví méně, má to výhody nejen v ušetřených kaloriích, ale i času a financích, a to se vyplatí. :-)

2. Při pečení neuždibujte

Pokud už se pustíte do samotného pečení, tak během něho neochutnávejte, neuždibujte, neolizujte lžíce apod. Dobrou ochranou před automatickým ochutnáváním je žvýkačka. Dejte si případně pár hotových kousků stranou, které si v klidu vychutnáte až po úspěšně odvedené práci. Bezmyšlenkovité ochutnávání při pečení si neužijete, skoro o něm ani nevíte, a přitom můžete spořádat až několik tisíc "zbytečných" kilojoulů.

Bezmyšlenkovité ochutnávání během pečení cukroví vás může "stát" i několik tisíc zbytečných kilojoulů.

3. Šetřete energii především na množství 

K omezení energie z cukroví vedou pouze dvě cesty – jíst cukroví méně, nebo ho trošku odlehčit.

Asi pro nikoho není novinkou, že klasické cukroví je většinou kalorickou bombou. Jeden běžný kousek má průměrně od 300 do 600 kJ, opravdu velké kousky mohou mít dokonce i 1000 kJ (světlou výjimkou jsou v tomto ohledu sněhové pusinky).

Přehled energetických hodnot jednoho kousku u nejčastějších druhů cukroví

  • vanilkový rohlíček (12 g) – 280 kJ 
  • linecké kolečko s džemem (15 g) – 350 kJ 
  • linecké kolečko s krémem (20 g) – 480 kJ 
  • vosí hnízdo plněné máslovou náplní (25 g) – 530 kJ 
  • kokosky (10 g) – 180 kJ 
  • ořechové kuličky (15 g) – 320 kJ 
  • plněný ořech (20 g) – 500 kJ 
  • pracny (20 g) – 470 kJ 
  • perníček (15 g) – 270 kJ 
  • plněné sušené švestky v čokoládě (10 g) – 160 kJ 
  • sněhové pusinky (5 g) – 80 kJ

Názor STOBu je takový, že první cesta, tedy snížit množství, je efektivnější. Pokud tradiční cukroví milujeme, tak si na nějakých náhražkách zdaleka tak nepochutnáme.

To, abychom o svátcích snědli cukroví méně, můžeme ovlivnit už při pečení. Dělejte raději od všeho menší kousky, vybírejte si cíleně menší formičky, kuličky a rohlíčky můžete dělat také poloviční. Pokud pečete cukroví na celý plech, tak záleží jen na vás, na jak velké kousky ho nakrájíte.

Pokud připravíte cukroví poloviční či třetinové velikosti, přijmete i dvakrát nebo třikrát méně energie. 

Běžně velké cukroví na prvním talířku (120 g) má dohromady energetickou hodnotu 2 700 kJ. Menší kousky cukroví na druhém talířku (40 g) mají díky své velikosti dohromady jen třetinovou energetickou hodnotu, tedy 900 kJ.

4. Cukroví si schovejte až na Vánoce

Po upečení cukroví co nejdříve schovejte a nechte si radost z toho, co si jindy během roku nedopřejete, opravdu až na vánoční dny. Pokud budete cukroví uždibovat už od Mikuláše, většinou jste na štědrý den už tak přeslazeni, že už si ho ani nevychutnáte. Proto ho raději důsledně schovejte (ideálně na co nejméně dostupné místo třeba do sklepa, aby vás to nelákalo) a vytáhněte ho opravdu až na štědrý den.

5. Stanovte si povolené množství a bez výčitek si ho vychutnejte

Na sváteční dny si udělejte plán, kolik nejoblíbenějších kousků za den si "povolíte". Toto množství si dejte každý sváteční den zvlášť na talířek a neuzobávejte ho automaticky z velkých mís, kdykoli projdete kolem. "Povolené" cukroví si v klidu a vědomě během dne plánovaně snězte. Vnímejte všechny jeho chutě a užívejte si ho bez jakýchkoli výčitek.

Svůj plán se snažte dodržet, i když jdete na návštěvu, předem si stanovte, kolik si toho dovolíte sníst. Návštěvy a neodbytné pobízející hostitelky jsou ale tak trochu samostatným tématem a věnujeme se mu v dalším článku.

Zdravější cukroví?

Určitě není ale na škodu pro zpestření vyzkoušet kromě klasických druhů i nějaký nový nutričně vhodnější. Takové cukroví by mělo obsahovat vyšší množství bílkovin (sníh z bílků, tvaroh, šmakoun, případně proteinový prášek) a co nejvíce vlákniny (vločky, mrkev, ovoce, celozrnnou mouku) a naopak méně tuku a cukru.

Vyzkoušet můžete například nepečené kuličky ze sušeného ovoce, pečivo ze šlehaných bílků, různé druhy doma vyrobených proteinových tyčinek a kuliček, nebo mrkvové sušenky či rohlíčky. 

Nebo se přímo inspirujte naším receptem na bezlepkové makové kytičky který najdete na STOBklubu.


Jídelníček pod kontrolou i během svátků díky Sebekoučinku

Chcete mít i během svátků lepší přehled, jak je na tom vás jídelníček? Vyzkoušejte nutriční program Sebekoučink, který vám okamžitě ukáže, jak jste na tom s příjmem makroživin a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Program za vás také ohlídá vaší denní pohybovou aktivitu a příjem vlákniny či zeleniny. 

Vyzkoušejte Sebekoučink na 3 dny zdarma.

Sebekoučink můžete nově používat i jako mobilní aplikaci. Před spuštěním aplikace je nutné se registrovat na stránkách STOBklubu