Každý ví, jak důležitá je péče o vlastní zdraví. I přesto se řada lidí, především ti, u nichž se zatím nerozvinuly zdravotní problémy spojené s obezitou, pouští do hubnutí nikoliv z důvodu zlepšení celkového zdraví, ale z důvodů estetických a jiných. Pokud vůbec.

Ve jménu menší konfekční velikosti se pak takoví lidé pouští i do diet, které se zdravým a vyváženým stravováním nemají mnoho společného. Připomeňme si výživové směry a trendy, které ve své extrémní podobě nutí člověka vyřadit z jídelníčku i celé výživové kategorie.

Přitom ta nejrozumnější cesta k pevnějšímu zdraví nemusí (a ani by neměla) být vůbec takto drastická. Pravda, nepatří ani k těm nejrychlejším. Výsledky jsou ale trvalé a odrazí se především na vašem celkovém zdraví.


Zdravotní rizika obezity

Obezita skutečně NENÍ jen estetický problém. V prvé řadě je to stav, který člověku přináší nemalá zdravotní rizika.

Vysoce rizikový z hlediska výskytu onemocnění je zejména tzv. androidní typ obezity související s hromaděním tukové tkáně především v oblasti břicha. U gynoidního typu obezity, kdy se tuk ukládá především v oblasti hýždí a stehen, jsou zdravotní rizika mnohem nižší.


>> Týkají se vás rizika obezity? Zjistěte to v článku <<


Mezi zdravotní komplikace spojené s obezitou patří například problémy s kardiovaskulárním systémem (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu…), nádorová onemocnění (především rakovina tlustého střeva či slinivky břišní), diabetes II. typu, problémy s trávicím traktem (tvorba žlučových kamenů, reflux…), ale i kožní a gynekologické problémy.

Nejen vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární onemocnění, ale i potíže s trávením či diabetes II. trápí často osoby s obezitou. 

 

Ve světle posledních let a pandemie onemocnění covid-19 je pak na místě zmínit i další smutný fakt, a to, že toto onemocnění je rizikovější právě pro osoby s obezitou.


>> Více se o onemocnění covid-19 u osob s obezitou dozvíte v tomto článku <<


Moc málo?

Řada lidí s nadváhou či obezitou za námi přichází s přáním zhubnout ideálně 20, 30 nebo i 40 kilogramů. To je jistě vábivá představa, již v začátku však takového klienta upozorníme, že k životu bez 40 kilogramů povede opravdu dlouhá cesta.

Co se je však mnohem důležitější a na čem se odborníci jednoznačně shodují je, že již úbytek 5–10 % z aktuální tělesné hmotnosti skutečně výrazně snižuje u člověka s obezitou výše zmíněná zdravotní rizika (např. rozvoj diabetu II. typu, hladinu cholesterolu, krevní tlak). A to není málo!

Není potřeba mít "50 kg i s postelí", aby byl člověk zdravý. I menší váhový úbytek způsobený pozitivními změnami v jídelníčku a přiměřenou pohybovou aktivitou může velmi snížit potenciální zdravotní rizika obezity.

Moc pomalu?

Pokud se vám podaří dělat postupné změny v jídelníčku a snížit energetickou vydatnost vašeho příjmu o 2 000 kJ denně oproti vašemu normálu, měli byste začít hubnout rychlostí cca 0,5 až 1 kilogram týdně.

Pomalé hubnutí bývá pro někoho zprvu frustrující, na druhou stranu je potřeba říct, že právě pomalé úbytky založené na postupných změnách bývají nejtrvalejší a jsou pro tělo rovněž nejzdravější.

Příliš rychlé váhové úbytky se často pojí se ztrátou svalové hmoty, což je samozřejmě nežádoucí, a mohou zde být i další rizika (nedostatek živin v jídelníčku, únava, stres).

A nutno také zdůraznit, že pokud budete hubnout 1 kg týdně, za měsíc to jsou 4 kg a za půl roku 24 kg. Pořád vám to připadá jako pomalé hubnutí? :-)


Vlastní zdraví jako motivace?

Pravdou je, že za námi málokdo přichází s motivací „Chci zhubnout, abych měl zdravé srdce a prospěl svému trávení.“

Pokud už se vlastní zdraví stává takovým zdrojem motivace, je často založený buďto na racionální úvaze („Měl bych zhubnout, abych neměl v budoucnu problémy s klouby.“) nebo na strachu („Musím zhubnout, protože mám vyšší hladinu cukru v krvi a lékař mi hrozí diabetem II. typu.“).

Silnější je v tomto případě samozřejmě motivace poháněná negativní emocí – tedy strachem.

Podobně, ale ještě lépe, však fungují na posilnění motivace ke zhubnutí i emoce pozitivní. Jedna z našich klientek si například živě představovala moment, kdy bude moci vyrazit s celou svou rodinou na celodenní túru do hor bez toho, aniž by musela každých 15 minut odpočívat a bez toho, aby ji po celou dobu doprovázela bolest kloubů. A právě to bylo jejím motorem při hubnutí. Nikoliv číslo na váze, ale život bez bolesti a omezení.

Aktivní životní styl bez omezení - to by měl být cíl každého, kdo se snaží zdravě zhubnout.

A takovou motivaci by měl mít každý z nás. Pokud budete mít dlouhodobě správné návyky, můžeme vám slíbit, že se vám nejen zlepší vaše zdravotní parametry a vy se tak zcela vyhnete nebo lépe zvládnete některá onemocnění, ale že budete mít pravděpodobně i lepší zažívání, imunitu a více chuti a energie pro všechno, co v životě chcete dělat a zažít. A takový život bude rozhodně šťastnější.

Žijte proto zdravě z dobrých důvodů a berte číslo na váze nikoliv jako cíl, ale jaké vodítko, že jdete správným směrem.


Hubněte s podporou odborníka a skupiny

Naše dlouholeté zkušenosti a tisíce úspěšných absolventů kurzů zdravého hubnutí říkají jediné – s podporou se zkrátka hubne lépe. Přihlaste se do kurzu a buďte při hubnutí úspěšní.  


>> Kurzy zdravého hubnutí - naživo i online <<