Autor článku: Ing. Lenka Vymlátilová, recenze Ing. Hana Pávková Málková


 

Reverzní dieta není žádná nová senzační dieta na hubnutí. S touto dietou je to úplně naopak. Při jejím dodržování kilojouly neubíráte, ale přidáváte. Reverzní dieta je součástí metodiky STOBu a doporučujeme ji aplikovat pro stabilizaci hmotnosti po zhubnutí a jako prevenci jojo efektu. 

Kdy reverzní dietu aplikovat? 

 1. Doporučujeme všem po absolvování kurzu zdravého hubnutí se STOBem, který trvá 10 týdnů. Pakliže hubnete svépomocí nebo individuálně s odborníkem, je vhodné zařazení této diety po cca 8–12 týdnech hubnutí. 
 2. Pravý čas pro reverzní dietu stoprocentně nastal, jestliže dodržujete hubnoucí režim a vaše váha se čtyři a více týdnů neposunula ani o gram. V této fázi nejčastěji vidíme a slyšíme, že se obviňujete, že „to“ děláte špatně, ubíráte další a další kJ nebo se uchýlíte k nové (ještě přísnější) dietě. Vaše tělo ale potřebuje opak. Potřebuje pauzu od hubnutí, sníženého příjmu, a kilojouly naopak přidat. 
 3. Pokud jste uvízli v bludném kruhu střídajících se přísných diet a přejídání se. Vaše váha kopíruje bludný kruh a lítá nahoru a dolů. Jako na horské dráze. Je důležité přijmout, že nejlepším řešením je hubnutí odložit, a naopak nasytit vaše tělo vším, co potřebuje, co mu chybí a zbavit ho stresu z opakujících se diet a přejídání. Pusťte se nejprve do reverzní diety a až se váha stabilizuje, je vhodný čas na zdravé a rozumné hubnutí, žádné extrémy a hladovění.
 4. Pakliže jste úspěšně zhubli a udržujete váhu, ale začínáte pociťovat hlad, únavu, slabost, klesá váš výkon na pohybových lekcích apod. V tomto případě se vaše tělo také hlásí o větší energetický příjem. 

Jak na reverzní dietu? 

Pozor, návodů na reverzní dietu najdete mnoho a liší se především v rychlosti a množství přidávání energie do každodenního jídelníčku. Ani tato dieta není univerzální a nastavuje se individuálně tak, aby naplnila vaše potřeby a cíle. Nelze ji bez přemýšlení aplikovat kdykoliv, jakkoliv a na kohokoliv jen kvůli zajímavému názvu nebo protože to (prý) zafungovalo někomu na sociálních sítích!  

Asi se shodneme na tom, že se chcete po zhubnutí vyhnout jojo efektu a váhu si trvale udržet. A podle toho je potřeba reverzní dietu aplikovat. Pomalu a postupně navyšujte svůj denní energetický příjem.  

 1. V prvních dvou týdnech navyšte příjem energie o 400 kJ denně. Doporučujeme navyšovat nejprve v první polovině dne nebo tam, kde cítíte větší potřebu energii doplnit.   
 2. Poté v dalších dvou týdnech navyšte příjem o dalších 400 kJ denně
 3. Postupujte týden po týdnu až do doby, než začne váha narůstat. V praxi pozorujeme navýšení nejčastěji od 1 000 po 2 000 kJ.  

Konkrétní příklad:

Vaše redukce probíhala při 6 000 kJ a jste připraveni aplikovat reverzní dietu. Postupně přidáváte 400 kJ. 

 1. Dva týdny dodržujte příjem 6 400 kJ denně.
 2. Další dva týdny navýšíte příjem na 6 800 kJ denně.
 3. Ve třetím kroku na další dva týdny na 7 200 kJ denně. 
 4. Pakliže váha stále klesá nebo stále stojí, navyšte příjem na 7 600 kJ denně, případně po dalších dvou týdnech na 8 000 kJ denně.  
 5.  

Pro vaši představu 400 kJ znamená např. jeden z těchto talířků:

 

 


>> Více 400 kJ talířků najdete v brožuře Talířky, díky které si můžete jednoduše sestavit optimální jídelníček <<


 

Kontrolujte svoji váhu, děje se tohle:

 1. Nejlepším a pro klienty až fascinujícím scénářem je, že přes navyšování příjmu dále hubnete a váha se zastaví až po nějaké době. Je to dáno tím, že s vyšším příjmem nutíte tělo více makat a pomalejší metabolismus začíná zase zrychlovat. 
 2. Váha stojí. Perfektní výsledek a postupně dále navyšujte energetický příjem. 
 3. Váha jde nahoru. Nepanikařte!
 • Váha přirozeně kolísá a není to nutně známka toho, že přibíráte tuky zpět. 
 • Jde-li váha plíživě nahoru dva týdny, třetí týden příjem nezvedejte. Váha se buďto stabilizuje a pokud ne, pak snižte energetický příjem zase zpět. Až se váha stabilizuje, začněte opět s reverzní dietou, ale navyšujte příjem pouze o 200 kJ. 
 • Pakliže váha narostla skokově o více než kilo za týden a není k tomu důvod (menstruace, ovulace, výměna léků, zdravotní stav apod.), snižte energetický příjem na původní hodnotu a až se váha stabilizuje, začněte s reverzní dietou, ale navyšujte denní příjem o 200 kJ. 
 • Počítejte i s tím, že se v průběhu reverzní diety váha může opravdu zvednout a pak stabilizovat. Uklidnit vás může naše zkušenost, že s většími příbytky než 1 – 3 kg se v praxi nesetkáváme. Zhubnete-li pět kilo a tři jsou zpět, chápeme, že to není tak skvělá bilance jako z patnácti tři kila zpět. 
 • Běžně doporučujeme vážit se jen jednou za týden nebo dva. V případě reverzní diety, když se váha šplhá nahoru, je možné vážit se dvakrát nebo třikrát týdně a udělat si průměr. Jak bylo již mnohokrát napsáno, váha přirozeně kolísá a průměrná hodnota může být objektivnější než jedno číslo za týden. Při častějším vážení můžete rychleji odhalit, zda se jedná o kontinuální přibírání nebo o váhové výkyvy a situaci lépe vyhodnotit. 
 • Pokud se v tom opravdu plácáte, spolupracujte s odborníkem a nechte si i v tomto období pomoct. Odborník má zkušenosti, nadhled a dokáže objektivněji posoudit, zda to, co se děje na váze, je „normální“, také pozvednout vaši sebedůvěru. 

 


>>Vyberte si z odborníků STOBu zde <<


 

Reverzní dieta je tečka za vašim hubnutím   

Pro odborníky STOBu je reverzní dieta běžnou součástí redukčního cyklu a bez ní není proces hubnutí dotažený do konce. Vůbec nebilancujeme nad tím, zda má nebo nemá smysl. Má. Tečka.

Ještě pořád se o ní málo mluví, a také se s ní tak nějak nepočítá. Ani u klientů a bohužel ani u výživových odborníků. 

Už v průběhu hubnutí je ale potřeba rozložit si své síly tak, aby vám zůstaly i na období pro udržování tělesné hmotnosti. 

Drsnou realitou je, že čím větší škody jste na sobě napáchali, tzn. přísnější diety, rychlejší hubnutí, čím více hubnoucích a přibíracích cyklů za sebou máte, tím je potřebnější reverzní dietu dodržovat a kilojouly zvedat po menších množstvích, například po 200 kJ a celý proces se prodlužuje. 

Jinými slovy, čím rychleji zhubnete například s instantní proteinovou dietou, tím delší období stabilizace vás čeká. 

Chápete? Pokud si hubnutí ve startu usnadníte otvíráním pytlíků a nepřemýšlíte nad složením stravy, stejně vás dožene období, kdy nad jídlem musíte přemýšlet, jinak se zhubnuté kilogramy vrátí. Všechna práce, všechny peníze přijdou vniveč a vám zůstává pochroumanější sebevědomí, protože jste zase přibrali. A zase sbíráte síly na další hubnutí.

   


Klíčem k úspěchu je trpělivost a důvěra sama v sebe

Možná si už při čtení uvědomujete, že reverzní dieta je projekt na několik týdnů a máte pravdu. Buďte trpěliví.  

Ve fázi udržování vás okolí přestává chválit. Většinou si každý všimne zhubnutých kil, ale málokdo vám vystřelí pochvalu po půl roce udržování. Nespoléhejte se jen na vnější motivace a pochvaly. Oceňujte se sami!

Váha přirozené kolísá a někdy i dočasně roste, vy panikaříte a obviňujete se, že děláte něco špatně. Je důležité, abyste měli důvěru sami v sebe: „To, co dělám, je správně. Mé tělo potřebuje čas se se vším novým srovnat.“ 

Je funkční změnit i své myšlení. Nesoustředit se tolik na číslo na váze, ALE na zdravý a dobře fungující metabolismus, péči o tělo a jeho nasycení všemi potřebnými živinami z dobrého a kvalitního jídla. 

Klid v hlavě je důležitý pro klid těla. Snadno se to řekne, snadno se to rozumem vysvětlí. Ale z praxe víme, že se to těžko žije. Číslo na váze je jako magie, která okamžitě ovlivní vaše emoce. 

Doporučujeme spolupracovat s odborníkem i po zhubnutí. Ten má větší zkušenosti a nadhled a pomůže vás tímto obdobím provést, dodat vám potřebnou sebedůvěru a podívat se na vaši váhu s chladnou hlavou. 

Rady, jak na udržení hmotnosti po zhubnutí, najdete také v brožuře ze sady Chci změnu – Jak na udržení váhových úbytků.

Brožury najdete v eshopu na www.stob.cz


Ukončení reverzní diety 

Jakmile dojdete na příjem, při kterém je vaše váha konstantní, ten následně a dlouhodobě udržujte. 

Je to nejčastěji přídavek 2 000 kJ denně, ale samozřejmě jsou klienti, pro které je stropem navýšení o 1 500 kJ, jiní naopak snesou i 3 000 kJ. Velmi to souvisí s tím, kolik kg jste zhubli anebo jak moc jste si zamilovali pohybovou aktivitu. 

Ani po reverzní dietě se nevracejte k původnímu životnímu stylu a osvojené výživové a pohybové návyky udržujte a udržujte.  

Pozor, celá řada programů je nastavená pouze na hubnutí a nevěnuje se období udržování. 

Přitom dobře víme, že zhubnout dokáže v podstatě kdokoliv, ale sotva desetina zhubnutých si dokáže novou hmotnost udržet!  

Zeptejte se proto svého odborníka, zda má zkušenosti i se stabilizací tělesné hmotnosti a jak vám v tomto období konkrétně pomůže! 

Program společnosti STOB má již od svého počátku zavedenou i reverzní dietu. Jen jsme ji před třiceti lety nazývali jako udržovací. Iva Málková vytvořila nadčasovou metodiku a myslela na vše. Na výživu, pohyb, psychiku i na prevenci jojo efektu. Naši odborníci mají již dlouholeté zkušenosti i s procesem udržováním tělesné hmotnosti. 

Hubněte s podporou odborníka a skupiny

Naše dlouholeté zkušenosti a tisíce úspěšných absolventů kurzů zdravého hubnutí říkají jediné – s podporou se zkrátka hubne lépe. Přihlaste se do kurzu a buďte při hubnutí úspěšní.  

 


>> Kurzy zdravého hubnutí - naživo i online <<