Roky sledujeme, že s rostoucími teplotami roste u našich klientů i naděje, že hubnutí a udržování tělesné hmotnosti v létě půjde „tak nějak“ samo. 

„Teplo a světlo mě láká více ven, mám mnohem více pohybu.“

„Když je takové vedro, nemám chuť na jídlo, tak se mi stáhne žaludek a pak už budu jíst méně.“ 

„Konečně je čerstvá a chutná zelenina, teď ji budu jíst s chutí a hubnutí půjde jako po másle.“

Kvetoucí příroda, prodlužující se dny a teplé počasí zpočátku vlévá spoustu elánu a optimismu do žil, avšak po nějaké době počáteční motivace zase opadává. 


Co vás nejčastěji v tomhle krásném letním období vytrhává z nadějných předsevzetí a proč po létě řešíme kila navíc u více než poloviny našich klientů? 

  • Letní režim a dovolené vás rozhazují z pravidelného celoročního režimu a zavedených rutin – včetně stravovacích, a kila se šplhají nahoru. 
  • Mnohem více se setkáváte s rodinou a přáteli, k tomu patří ponocování, grilování a popíjení alkoholu.
  • Přes den nemáte chuť na jídlo, protože je velké vedro, ale doháníte to večer.  
  • Zmrzlině těžko odoláváte a letní drinky jsou tááák osvěžující (a kalorické). 
  • Na dovolené si “dovolíte” vše, co máte rádi. Potřebujete si odpočinout nejen od práce, ale i od stravovací disciplíny. 
  • All inclusive a „jídlo venku“ končí často přejídáním.
  • A pohyb? Komu by se v tom vedru vlastně chtělo hýbat? A zavřít se do fitka v takovém hezkém počasí by byl hřích…

Užijte si tohle i každé další léto zdravě a bez kil navíc. Stačí dodržet pár základních pravidel! 

1. I o prázdninách dodržujte svůj pravidelný stravovací režim 

Letní vedra a celodenní výlety narušují pravidelnost ve stravování. Nejčastější chybou je vynechávání jídla přes den, které vede k večernímu přejídání se. 

Běžná, ale nikoli vhodná varianta na dovolené je „dopřát“ si velkou snídani, abyste celý den vydrželi bez jídla, a vše poté dohnat vydatnou večeří, kterou zapijete ještě několika alkoholickými drinky.

Dodržujte stejný počet porcí, jak jste zvyklí, a nepřesouvejte většinu jídla do večerních hodin.

Nezapomeňte si vždy s sebou aspoň něco malého k jídlu přibalit, a nespoléhejte, že si na koupališti nebo výletě něco koupíte. Mohlo by to skončit u párku v rohlíku nebo langoše, bohužel nabídka stánků je většinou stále ještě v tomto duchu.  

2. Buďte co nejvíce v pohybu

Teplé a dlouhé dny lákají ven, ale po pár vyjížďkách či vycházkách se pohyb zase vytrácí. 

Třeba protože je až moc vedro nebo protože mnohá sportovní centra v létě fungují omezeně. 

V létě se nakonec můžete hýbat méně než v průběhu školního roku.

Nechce-li se vám do fitka, nebo je fitko zavřené, běžte na procházku v ostřejším tempu, do bazénu, najděte si online cvičení apod. Dovolenou si naplánujte aktivně, ležení u vody prokládejte výlety, plaváním nebo jinými aktivitami. 


Pokud rádi cvičíte ve skupině, můžete využít i online cvičení. Výhodou je, že můžete cvičit odkudkoli. 

>> Cvičte online se STOBem. <<


3. Neokrádejte se o spánek

V létě trávíme čas s rodinou a přáteli a více ponocujeme. Tu a tam je to v pořádku, ale neměla by to být každodenní záležitost.

Odpočívejte a nepodceňujte spánek. Nevyspaný člověk sní až o 30 % energie navíc a baží nejvíce po sladkém a tučném jídle.

4. S alkoholem opatrně 

K ponocování a posezení patří často alkohol. Ten má ale opravdu nemálo kalorií, a navíc s rostoucím promile klesá naše stravovací morálka a sebeovládání. 

Aktuální doporučení týkající se konzumace alkoholu nabádají k abstinenci. Výsledky studií ukazují, že konzumace 0 gramů alkoholu denně minimalizuje riziko poškození zdraví. Vše nad toto množství je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku některých onemocnění včetně rakoviny. Rizika převažují nad případným mírným protektivním účinkem alkoholu. 


 

5. Mlsejte s rozumem a vyzkoušejte mindful eating

Dezerty, zmrzliny, ledová káva a další osvěžovače k létu také patří. Dejte přednost vychlazenému ovoci nebo třeba tvarohové zmrzlině. I klasické dezerty si můžete občas dopřát, hlídejte si ale množství a kvalitu. 

K ochutnání a uspokojení chuťových pohárků stačí jen pár soust, poté intenzita vnímání chuti klesá. 

Vyzkoušejte mindful eating – jezte pomalu a vnímejte jídlo opravdu všemi smysly. Všímavé jedení umožňuje prožívat potěšení z jídla mnohem intenzivněji a plně se soustředit jen na jídlo a jeho kvality. Navíc vytváří psychologickou bariéru proti přejídání, což je častý problém lidí, kteří bojují se svou hmotností. Díky všímavému jedení si dokážete vychutnat na maximum i menší množství oblíbeného pokrmu.

6. Jezte sezónně, lokálně a střídmě

Zimní nářky, že se ovoce a zelenina nedají jíst jsou pryč, a tak toto období využijte k budování důležitého návyku – zelenina na půl talíře. 

Na dovolených experimentujte, objevujte nové chutě, kombinace, pokrmy i potraviny, které mohou obohatit váš jídelníček po celý rok.

Vybírejte ideálně lokální kousky, ať jste kdekoliv. Například v Chorvatsku preferujte chorvatská rajčata před nizozemskými apod. 

U moře si dopřejte ryby, dary moře, olivový olej a vždy a všude zeleninu.

Jak na dovolené zvládat švédské stoly?

V české mentalitě často přetrvává myšlenka "přeci to tady nenechám". Švédské stoly a možnost jíst dle libosti končí bohužel přejídáním, takže z jídla nakonec nemáme radost, ale výčitky svědomí. 

Přistupujte i k takovému pokušení zdravěji! Do jídla vás nikdo nenutí a na talíř si můžete dát jen to, co si sami vyberete. Obejděte nejprve plné stoly a vyberte si, co budete jíst. Plánováním se vám podaří předejít nezřízenému nakládání všech jídel na talíř, k čemuž švédské stoly obvykle svádějí. Využijte možnosti vyzkoušet nová, neznámá jídla. Zaměřte se hlavně na zeleninu a speciality, které chcete opravdu ochutnat. Zatímco zmrzlinu nebo hranolky najdete i doma, tak pestrý výběr zeleniny nebo třeba ryb většinou doma nemíváte.

Vezměte si klidně více chodů, ale v malém množství.


Rada na závěr – nezapomínejte na hlavní smysl dovolené 

Tím je odpočinek, smysluplně a v dobré náladě strávený čas s rodinou i přáteli a načerpání síly na nadcházející období. Buďte i v létě přiměřeně rozumní a všímaví, ať je vám dobře na dovolené i po ní!


Letní škola hubnutí STOB – série online workshopů pro veřejnost

Využijte léto k načerpání nové inspirace pro zdravé hubnutí či změnu životního stylu a zúčastněte Letní školy hubnutí. Čeká vás 5 online workshopů s 5 lektorkami kurzů zdravého hubnutí a 5 online pohybových lekcí k tomu.

Cena jednoho workshopu + pohybové lekce je pouze 250 Kč. 


>> Přihlaste se zde <<