Mgr. Tereza Beníčková

Vánoce jsou bezpochyby jedním z nejoblíbenějších období v roce. Možná ale ne pro každého. Ze zkušenosti můžeme říct, že v člověku, který se potýká s kilogramy navíc, a snaží se hubnout, mohou vánoční svátky vzbuzovat rozporuplné pocity. Jaké věty slýcháme nejčastěji?

  • „No a teď budou Vánoce, to zas bude… samý cukroví, návštěvy. Už teď se toho děsím.“
  • „Já vůbec nevím, jak ty Vánoce zvládnu. To budu mít to jídlo na očích pořád!“
  • „My jedeme k manželovo rodičům a já se už teď bojím, jak to tam dopadne. To se zas vrátím o 10 kg těžší.“

Že vám běží už pár týdnů v hlavě podobné myšlenky? Pokud ano, zkuste tento článek dočíst do konce. Nenajdete v něm možná jasnou odpověď na otázku, zda hubnout nebo nehubnout o Vánocích, pokusím se vám však dát návod, jak tu svou odpověď zjistit.

Starý dobrý seznam „pro a proti“

A ten návod není bůhví jak převratný. Ve skutečnosti se jedná o starý dobrý seznam „pro a proti“ (my mu říkáme seznam „zisků a ztrát“), který se používá při dělání velkých i menších rozhodnutí. A to, zda si na Vánoce „zatnu tipec“ a cukroví se ani nedotknu, bezpochyby podstatné rozhodnutí je.

Ve skutečnosti samozřejmě není potřeba rozhodnout se mezi naprostým asketizmem a nekontrolovatelným tloustnutím. Faktem však je, že pokud budu chtít i o Vánocích hubnout podobným tempem jako doposud, bude muset být toho cukroví, svařáku, vánočky a bramborového salátu zkrátka mnohem méně.


 Pokud si nejste jistí, jaké množství vánočních dobrot se vám do jídelníčku skutečně vejde, doporučujeme si to spočítat v programu Sebekoučink.


Když člověk začíná hubnout, velmi důležitým krokem je zvážení zisků a ztrát, které mu hubnutí přinese. Platí, že pokud ztráty výrazně (a i pocitově) převažují nad vnímanými zisky, možná zatím není to nejlepší období hubnout.

Stejně tak to platí i pro období Vánoc. Stojí za to si pečlivě předem zvážit, zda mi za to další úbytky stojí a znamenají pro mě více než nezbytná omezení.

Laskavé Vánoce bez výčitek

A proč je tak důležité si toto předem zvážit? Odpověď je jednoduchá. Může vás to zachránit od výčitek svědomí a pocitů selhání.

Člověk, který zůstane u svého redukčního jídelníčku a přání dál hubnout i přes Vánoce bez toho, aniž by si předem zvážil zisky a ztráty, může být zklamaný z toho, že se mu nedaří tak, jak si představoval. Každý kousek cukroví pro něj bude představovat obrovský stres z nedodržení plánu a ano… i ty známé výčitky svědomí se možná dostaví. A jak víme, k emočnímu přejídání je pak už jen krok.

Naopak člověk, který si předem zváží reálnou šanci dodržovat redukční jídelníček i o svátcích a dojde díky tomu k závěru, že by to pro něj bylo příliš náročné, toto zažívat nejspíše nebude (nebo v mnohem menší míře).

Ze zkušenosti vím, jak úlevná může pro člověka věta „Dovoluji si teď pár týdnů nehubnout a je to naprosto v pořádku.“


Pozor na opačný extrém

To, že se rozhodnu o svátcích nehubnout (nebo si dokonce dovolím 1 kg přibrat), však rozhodně neznamená, že můžu zcela opustit všechny své dosavadní snahy o vyváženější jídelníček a častější pohyb. Takto černobílé to není.

I v tomto druhém případě je totiž potřeba mít určitý plán. Ideální variantou je zůstat u svého dosavadního jídelníčku a vánoční dobroty zařazovat v rozumné míře a třeba v rámci hlavních jídel (ideálně snídaně). Nemusím připomínat, že kouzelníkem, který má moc udržet naše kila na uzdě, je pohyb.


>> 5 tipů na pohyb o Vánocích – kolik vanilkových rohlíčků pohybem spálíte? <<


Nepřibrat je úspěch, zhubnout je „masterpiece“

Prosím neberte tento článek jako návod, „jak se vykašlat na hubnutí“. Pokud vám po zvážení zisků a ztrát vyjde, že chcete dále hubnout i přes svátky, máte můj upřímný obdiv a srdečně vám přeji, ať vám takto silná motivace vydrží. Krásu Vánoc totiž opravdu netvoří hory cukroví a litry svařáku.

Na druhou stranu bych chtěla říct, že je naprosto v pořádku být k sobě v tomto období laskavější a netlačit na pilu. Psychická pohoda je totiž mnohem cennější než potenciálně shozené kilogramy.

Co říct závěrem? Snad jen malé přirovnání: Hubnout o Vánocích je jako sáňkovat na jaře. Jde to, jen je to mnohem větší dřina.


Jídelníček pod kontrolou i během svátků díky Sebekoučinku

Chcete mít i během svátků lepší přehled, jak je na tom vás jídelníček? Vyzkoušejte nutriční program Sebekoučink, který vám okamžitě ukáže, jak jste na tom s příjmem makroživin a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). 

>> Vyzkoušejte Sebekoučink na 3 dny zdarma <<

Sebekoučink můžete nově používat i jako mobilní aplikaci. Před spuštěním aplikace je nutné se registrovat na stránkách STOBklubu