Diskuze s odborníky: „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka?


Průměrné hodnocení: 4.61
Hodnotilo: 199 uživatelů
Upřesnění místa:
www.marianeum.cz, vstup zdarma
Máchova 7
Praha 2 12000
Zobrazit na mapě

Termín: 01.03.2023

Diskuze s odborníky: „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka? již skončil a nelze jej tedy objednat

Termíny kurzu

DenČasDatum
Středa16:45 - 18:3001.03.2023

Ku příležitosti letošního Světového dne obezity přináší STOB diskuzi odborníků na téma, které v posledních letech zaznívá ve společnosti stále hlasitěji: nálepkování (tedy tzv. stigmatizace) lidí s obezitou. Přijďte společně s námi hledat odpověď mimo jiné i na otázku, nakolik je tělesná váha daná pouze životním stylem každého z nás a nakolik může být ovlivněná faktory, které ne vždy máme pod kontrolou. 

Ačkoliv ve STOBu věříme, že komentáře týkající se postavy druhého člověka, předsudky či dokonce urážky nejsou tou správnou cestou (bez ohledu na to, jak “trefné” se zdají být), prostřednictvím našich klientů se setkáváme s mnoha příběhy, kdy jim je člověk s nadváhou a obezitou opakovaně ve svém životě vystavován. Ve veřejném prostoru pak zaznívají i hlasy, které poznámky jako “Tak se prostě necpi a cvič.” obhajují jako oprávněné a pomáhající. 

Mohou podobné poznámky a zjednodušení skutečně pomoci s motivací k hubnutí? Nebo jsou spíše škodlivé? A je jednoznačnou odpovědí na obezitu jedince vždy pouze změna životního stylu, nebo je někdy potřeba přikročit k dalším léčebným opatřením?

Na to budou odpovídat naši hosté v rámci diskuze, která se uskuteční ve středu 1. 3. od 16:45 do 18:30 hodin.

Diskuze se mohou zúčastnit novináři, lékaři, výživoví odborníci, fitness trenéři, ale i kdokoli jiný, koho téma zajímá nebo má i vlastní zkušenost se stigmatizací.

Z důvodu omezené kapacity vám doporučujeme registrovat se co nejdříve.


Váženým hostem a moderátorkou diskuze je Šárka Slabá, klinická psycholožka, která se dlouhodobě věnuje tématu obezity a je členkou vedení České obezitologické společnosti. 

Odborníci účastnící se diskuze:

 

 

Mgr. Tereza Jirotka Beníčková

Lektorka STOBu, psycholožka a psychoterapeutka v posledním ročníku výcviku kognitivně-behaviorální terapie s vlastní praxí Hubnu hlavou, členka v Psychologické sekci České obezitologické společnosti. Tereza se zaměřuje na psychologické aspekty hubnutí a udržování váhy. Svým klientům pomáhá s motivací ke změně životního stylu, s nastavením správného cíle při hubnutí, zvládáním stresu a negativních myšlenek jinak než jídlem. Je také certifikovaná výživová poradkyně a dokáže pomoci i s redukčním jídelníčkem založeným na racionálním přístupu ke stravování. Tématu diskriminace osob s nadváhou a obezitou se věnovala ve své diplomové práci s názvem „Stigmatizace osob s vyšší tělesnou hmotností“.


 

Ridina Ahmedová

Hudební umělkyně s česko – súdánskými kořeny. Působí v projektu HLASkontraBAS (nominace na cenu Anděl 2016), byla hostem a zazpívala si duet s Bobbem McFerrinem na pražském koncertě, je autorkou hudby k několika divadelním představením a vede hlasové workshopy pro veřejnost, speciálně pro ty, kdo se ostýchají zpívat.

S nadváhou a obezitou žije od dětství. Své osobní téma se rozhodla zveřejnit formou projektů podcastu Sádlo a sólového divadelního představení Sádlo. Následovala bouřivá společenská debata, která Ridině umožnila nahlédnout do života a prožívání dalších desítek lidí, kteří ji napsali. Na téma se nedívá z perspektivy odborníka, ale skrze zkušenost umělkyně, která téma přinesla do veřejného prostoru.

Aktuálně připravuje další podcast pro Český rozhlas. Za své projekty Sádlo získala několik ocenění. Založila a vede projekt Moje tělo je moje. Vychovává tři děti. 

Více o Ridině a jejím projektu se dozvíte tady: www.ridina.cz a www.mojetelojemoje.cz


 

Mgr. Zdena Lacková

Vystudovala publicistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Za mnoho let novinařiny si vyzkoušela práci v denících, týdenících, měsíčnících, psala pro weby, pro firmy i ministerstvo zdravotnictví. Pracovala v oddělení komunikace v jedné ze špičkových pražských nemocnic. Specializuje se na témata z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Od loňského září pracuje jako redaktorka na denik.cz, kde má v online Magazínu na starosti tematiku zdraví. Její články vycházejí také v tištěném magazínu Zdraví v regionálních denících. 

Obezita je pro Zdenku tématem nejen profesním, ale i osobním. S kilogramy navíc měla problémy její maminka, ona sama, a nyní i její dcera. Až díky ní se konečně učí na kila navíc pohlížet jako na něco normálního, co netvoří základ osobnosti člověka a nemělo by to být to první a jediné, podle čeho ho hodnotíme.


 

MUDr. Klaudia Hálová Karoliová

Paní doktorka je atestovanou lékařkou v oborech interna, diabetologie a endokrinologie. Dlouhodobě se věnuje také prevenci, diagnostice a komplexní léčbě obezity jako hlavní součásti metabolického syndromu. Pracuje v Endokrinologickém Ústavu v Praze 1.  


Mgr. Kateřina Kolářová, Ph.D.

Vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a je výzkumnicí Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. Dlouhodobě se věnuje studiu společenských imaginací jinakosti a postojům k „postižení“, mechanismům exkluze, feminismu, queer a crip utopiím. Její novější práce se věnují bio-sociálním rozměrům metabolismu, vztahu jídla a „postižení“ a ekologickým rozměrům trávení. Je autorkou antologie Jinakost ⁠–⁠ postižení ⁠–⁠ kritika: Společenské konstrukce nezpůsobilosti a hendikepu a za manuskript připravované monografie Rehabilitative Postsocialism získala cenu Tobina Sieberse udělovanou Michigan University Press za nejlepší dílo v disability studies v humanitních a společenských vědách.


 


Vstup je ZDARMA. Z důvodu omezené kapacity je ovšem potřeba se předem registrovat zde na této stránce. Pro účastníky bude k dispozici malé občerstvení, edukativní výstavka potravin a každý obdrží malý dáreček od STOBu.


Nemůžete se diskuze zúčastnit osobně? Sledujte nás online

Diskuze bude živě přenášena na YouTube kanále STOB TV. Záznam bude k dispozici i po konci živého vysílání. 

>> Pokud chcete obdržet odkaz ke sledování diskuze online, registrujte se zde. <<


Těšíme se na viděnou!


 


>> Kompletní nabídku aktivit v rámci Světového dne obezity najdete zde <<Organizátory akcí ke Světovému dni obezity je společnost STOB (Stop Obezitě), spolek Hravě žij zdravě a Evropská koalice ECPO.

 

 

Hodnocení uživatelů

Pro psaní recenzí se musíte přihlásit

Dana G.
sarkaandelova
Behounkova
aldoh@seznam.cz
Lucie S.
Hana L.
Super přínosné, děkuji.
MagiSlunce
Alžbeta K.
Dagmar K.
Super seminář, děkuji
Iva D.

Nejbližší plánované akce


Hubněte s podporou odborníka, ve skupině a online odkudkoliv!


V tomto kurzu se navíc k teorii a psychologické podpoře přidává i možnost zdravého pohybu v krásných Letenských sadech v Praze.


Trpí Vaše dítě nadváhou nebo obezitou? Musíte chodit v čase prázdnin do práce a chcete, aby Vaše dítě trávilo čas smysluplným způsobem a ještě udělalo něco pro své zdraví? Přihlaste Vaše dítko na příměstský tábor vedený zkušenými lektorkami.


Letní kurz vás naučí nejen základy priessnitz a nordic walkingu, ale navíc poznáte ještě různé části Prahy a různé lektorky.