Léto skončilo a motivace hubnout do plavek taktéž. Novoroční předsevzetí jsou ještě daleko. Podzim je zkrátka takové "hluché" období, kdy mnoha z vás chybí motivace pustit se do nějakých změn týkajících se životního stylu.

Zelenina vám nechutná a raději podzimní chmury zaháníte nějakým dortíkem nebo čokoládou. Na někoho možná padla podzimní únava a jen těžko se přemlouváte ke sportovním aktivitám.

Nepodléhejte takovýmto stavům a snažte se dbát na správný životní styl po celý rok! Vaše tělo se vám za to odvděčí. Navíc vám odpadne starost, co dělat s nadbytečnými kilogramy, které se vám nenápadně v průběhu podzimu a Vánoc vplíží do vašeho těla. 

Naučte se překonat sami sebe

Patříte i vy k těm, kteří se sychravým počasím a nevlídnými podmínkami ztrácí chuť něco se sebou dělat? V létě se vám za hezkého počasí třeba daří sportovat, jste aktivní a plní energie. Proč to najednou nejde? Mohou za to jen vaše výmluvy nebo objektivní důvody, jako je kratší den, chladno, déšť a nevlídno? Proč to neotočit?

Zkuste si schválně vypozorovat dny, které se tváří opravdu špatně. Dny, kdy byste nejraději zalezli do postele, pod deku a nic nedělali. A zkuste udělat pravý opak! Když je chladno a třeba i lehce prší, dobře se oblékněte a zkuste vyrazit třeba na nordic walking nebo se jen jděte projít, pokud jste fyzicky zdatnější, můžete jít běhat. Uvidíte, že to nemusí být na první pohled tak špatné, jak to z okna vypadá. Myšlenka na to, že jste udělali první krok, vás může příjemně zahřát. A navíc po takové aktivitě se vám zlepší nálada a budete se cítit lépe. A po návratu si můžete dobrý pocit umocnit třeba ještě teplou vanou.  Vzpomeňte si na ten příjemný pocit, když se vám příště nebude chtít nazout si tenisky a vyrazit.

Zkuste si v příštím týdnu vytipovat den, kdy uděláte něco úplně opačně, než děláte dosud a zaznamenejte si, jak se při tom cítíte a jak je vám po tom. Bude vám líp? Nezjistíte, dokud nezkusíte.

Nejtěžší je vždy první krok. Odhodlejte se, a jakmile s pohybem začnete, uvidíte, že už si na něj za chvíli zvyknete tak, že už si bez něj váš život třeba nebudete dokázat představit.

 

A jak na podzimní jídelníček? Přinášíme vám 5 základních rad:

Omezte cukr a nevhodné tuky

Stejně tak jako po celý rok je vhodné omezovat potraviny a pokrmy s vysokým obsahem cukru a nevhodných tuků (bohatých na nasycené mastné kyseliny). Pro podzim jsou bohužel takové pokrmy typické, snažte se omezovat tučné sladké pokrmy, smetanové omáčky, zahuštěné polévky apod. Husu s knedlíkem a se zelím si dopřejte jen na svatého Martina a ne častěji. Určitě se dají vymyslet lehčí pokrmy, které vám budou chutnat. Polévku nemusíte nutně zahušťovat jíškou či moukou, bohatě vám k tomu postačí rozmixovaná zelenina. Stejně tak je to s omáčkami.

Nezapomínejte na zeleninu

Rajčata už nejsou tak šťavnatá a chutná jako v létě a podobně jsou na tom i další druhy zeleniny. Ani chuť na osvěžující zeleninový salát není tak velká jako za horkých letních dnů. I na podzim je však důležité na zeleninu nezapomínat a pravidelně ji zařazovat do jídelníčku. Věřte, že i v tomto období se dá v supermarketech či farmářských trzích najít spousta chutné zeleniny. V podzimním období jsou velmi rozšířené například dýně a červená řepa, dále můžete do jídelníčku zařadit kapustu, zelí a další druhy zeleniny. Kromě zeleninových salátů jsou vhodným podzimním jídlem zeleninové polévky, které i zahřejí. Podzim je také ideální období, kdy do jídelníčku zařadit více luštěnin.

Mlsejte s mírou a bez výčitek

Chuť na něco dobrého asi každého z vás někdy potká a určitě si občas můžete něco malého dopřát. Velmi důležitá jsou však ta slovíčka "občas" a "malého". Nemělo by to sklouznout k tomu, že pravidelně každý den sníte u televize či v práci tabulku čokolády nebo pytlík chipsů.

Nepoužívejte sladkosti k řešení stresu. Pokud si je občas dáte, nenazývejte to hřešením. Konzumaci sladkostí si předem naplánujte a v malém množství si je vychutnejte.

I ze sladkostí se dají určitě vybrat vhodnější alternativy. Pokuste se vyhnout dortíkům a jiným zákuskům, které jsou bohatým zdrojem tuku a cukru. Raději si pochutnejte na kvalitní hořké čokoládě, které vám budou stačit třeba jen dva čtverečky. Případně můžete sáhnout po sušeném ovoci nebo oříškách, hlídejte si však množství. Pokud vám to dělá problém, můžete si oříšky či ovoce „nasáčkovat“ po menších porcích a pomalu si toto množství vychutnat, tím zabráníte bezmyšlenkovitému zhltnutí celého sáčku.

Chutě na sladké může také uspokojit kvalitní káva nebo dobrý čaj, třeba s příchutí čokolády, vanilky nebo skořice. 

Nezapomínejte na pitný režim

Žízeň asi není taková jako v parných letních dnech, ale dbejte na pravidelný pitný režim pořád. Naše tělo potřebuje dostatek tekutin za každého počasí. A pokud zrovna nemáte chuť na studenou vodu, zahřejte se nějakým voňavým čajem, samozřejmě ideálně neslazeným.

Pestrost nade vše

Na závěr jednoduchá rada - váš jídelníček by měl být především pestrý, jen tak zajistíte, že v něm nebude nic chybět. Nepodléhejte proto moderním trendům a jednostranným výživovým směrům, které po nějaké době většinou vedou k nedostatku některých potřebných živin.

Chcete vědět ještě víc?

Pokud vás výživa zajímá a chtěli byste znát principy, jak si sestavit vyvážený jídelníček a být tak sám sobě výživovým poradcem, navštivte naše víkendové školení, které se uskuteční 21. – 22. 11. 2015 v Praze. Nedržte diety, jednoduše se naučte správně stravovat.