Štědrý večer  nastal - co se k tomu pojmu váže? Pohoda, láska, dárky a především hodně dobrého jídla. Aby se vám tento čas podařilo zvládnout v pohodě a klidu, přinášíme vám pár rad.

 

Vánoční desatero - praktické rady, jak zvládat vánoční svátky bez výčitek

1. Vánoční svátky nejsou jenom o jídle, užívejte si chvíle klidu a čas s rodinou můžete strávit nejen u stolu či televize, ale třeba i na procházce.

2. Ukočírujte své vánoční myšlenky typu "teď si dopřeju a začínám hubnout od nového roku", pokuste se o celoroční postoj "všeho s mírou".

3. Hlídejte si velikost porce a nepřejídejte se, bude vám zbytečně těžko. První sousta vychutnáte, další už jsou jen setrvačnost.

4. Nesoutěžte v množství napečeného cukroví, vyberte si pár nejoblíbenějších druhů a upečte jen přiměřené množství, dojídání cukroví ještě měsíc po Vánocích už bude jen z povinnosti a nikdo to neocení.  

5. Nemějte vánoční dobroty stále na očích, čím větší překážku k dosažení cukroví musíte překonat (cukroví ve sklepě), tím méně ho sníte. Oddělte si na talířek pár kousků cukroví, které si za den dovolíte a neuzobávejte nevědomky, kdykoli jdete kolem plné mísy cukroví. 

6. Nezapomínejte na pohyb, můžete tím kompenzovat zvýšený energetický příjem a věřte, že po rodinné procházce vychutnáte ležení u televize daleko více, než kdybyste tam leželi celý den.

7. Po procházce si můžete bez výčitek pochutnat na svém oblíbeném kousku cukroví, není však nutné jich sníst velké množství, na třetím, pátém či desátém kousku už si určitě nepochutnáte tolik jako na prvním. Požitek z jídla neroste s jeho množstvím.

8. Na štědrovečerní večeři si naplánujte  zvýšený kalorický příjem, tedy bez výčitek si pochutnejte. Není nutné vždy hledat nějaké méně energetické náhražky, pokud si jednou za rok dopřejete smaženého kapra s bramborovým salátem, určitě po tom nepřiberete, pokud však v duchu štědrovečerní večeře prožijete celé období Vánoc, na vaší hmotnosti se to již pravděpodobně projeví.

9. Na návštěvě nemusíte sníst vše, co vám bude nabídnuto, naučte se asertivně odmítat.

10. Zkuste vaší návštěvě připravit odlehčenou variantu pohoštění (např. v podobě zeleninových jednohubek či ovoce), uvidíte, že to po několikadenním přejídání většina hostů ocení. 

 

Vánoční pohodu vám přeje celý tým STOBu