Často doporučovaný návod na hubnutí slušně řečeno "nejez" se nezakládá vůbec na pravdě. Při hubnutí se nemusí a ani nesmí hladovět.

Optimální rozložení během dne

Nevhodný jídelní režim je častou příčinou udržování obezity, i když nemáme nadměrný příjem potravy.

Rozložení jídla by mělo být následující: 

Snídaně by měla obsahovat 20 % celkového denního příjmu, svačiny 5-10 %, oběd 35 % a večeře 25-30 %.

Velkou chybou, kterou dělá mnoho obézních je to, že vynechávají snídani. Anglický výraz pro snídani - breakfast - znamená  přerušení hladovění. Tělo je připraveno po dlouhé noci přijmout energii, která slouží pro aktivitu celého dne. Jako celodenní zdroj energie tedy nestačí v rychlosti vypitá káva se sušenkou, základem je dobrá snídaně s bílkovinným obsahem. Je to dobrý start do nového dne a po takové snídani zůstane hladina cukru v krvi poměrně dlouho stabilní a nepřepadne vás hlad hned chvíli po snídani. Když člověk vynechá snídani, hlad se postupně zvyšuje, což si zpočátku neuvědomujete, je to tzv. skrytý hlad. 

Obézní často vynechávají i oběd, i když právě snídaně a oběd poskytují energii pro celodenní aktivitu, a jedí někdy jen jedno vydatné jídlo denně, a to až večer. Když pak usednou před televizi, dají si ještě noční svačinku. Během těchto dvou jídel snědí dohromady v krátkém časovém úseku více než ti, kteří jedí alespoň třikrát denně a nemají problémy s nadváhou.

Dle výsledků nových studií lze doporučit i nižší počet jídel denně a není vždy nutné jíst 5x až 6x denně, jak se doporučovalo dříve. Zvolte si tedy především takový režim, který vám vyhovuje. Pokud jste byli zvyklí jíst třikrát denně a podle rad některých výživových poradců se nutíte k tomu nosit při sobě stále krabičky s nezbytností jíst minimálně 5–6x denně, ale jde to proti vašim zvyklostem, nedělejte to. Jestliže vám vyhovuje jíst pětkrát denně – výborně, jezte tak. Dělejte především to, co vám vyhovuje. Měli byste však zachovávat tři hlavní jídla a nerozdrobit den do celodenního zobání. Čím vyváženější máte pokrm a glykemii, tím větší časový odstup od jednotlivých chodů si můžete dovolit, protože hladina cukru bude vyrovnaná.