Ing. Hana Málková

Ne nadarmo se říká, že voda je základem našeho života. Voda je tekutina, bez které by nemohl existovat život, a která má v lidském organismu nezastupitelnou funkci. Tvoří zhruba 60 % našeho těla.  I přes toto množství jsme i na malou ztrátu vody velice citliví a její nedostatek je pro organismus daleko nebezpečnější než nedostatek potravin. Zatímco bez jídla přežijeme i měsíce, bez vody sotva několik dní.

Již při ztrátě pouhého 1 % se začnou v těle mobilizovat obranné mechanizmy, při ztrátě 2 % klesá výkonnost a ztráta 5–10 % může vést až k oběhovému a metabolickému selhání. Příjem tekutin je pro lidský organizmus důležitý ve všech fázích života. Bez dostatku tekutin není možné správné fungování a dobrá kondice organizmu.

Tekutiny bychom měli dodávat tělu průběžně, po celý den, ne až ve chvíli, kdy cítíme pocit žízně. Ten totiž není včasnou známkou potřeby vody, ale objevuje se až v okamžiku 1 – 2% dehydratace.

Zdravý člověk by měl vypít přibližně 1,5 - 2 litry tekutin denně. Za celý život už je to opravdu obrovské množství tekutin, které naším organismem proteče. Nemělo by nám být tedy lhostejné, co pijeme a měli bychom věnovat pozornost správnému výběru nápojů.

Inspirovat se při výběru vhodných nápojů můžete třeba následující pyramidou. Připomeňme si, že stejně jako jídelníček, i náš pitný režim může být pestrý a občas můžeme v malém množství zařadit i nějaký méně vhodný nápoj. Pokuste se však, aby se základem pitného režimu staly nápoje ze základny pyramidy a ty z dalších pater se objevovaly spíše výjimečně.

Nejenom v letních dnech je dostatečný příjem tekutin zásadní. Pokud vám pitný režim činí potíže, zapojte se v srpnu do našeho Projektu prožij rok zdravě, který právě téma pitného režimu zvolil tématem měsíce. Věříme, že se vám díky nově načerpaným informacím z množství článků a příspěvků, ale i receptů, které v rámci projektu publikujeme, podaří zvládnout pitný režim na jedničku.

Do projektu se zcela zdarma můžete zapojit na následujícím odkaze.

Tak na zdraví!