„Člověk je nejmírnější a nejbožštější živočich, je-li zjemněn pravým cvičením; pakliže žádným nebo klamným, je nejdivočejší ze všech tvorů, jež země rodí.“    

Prohlásil Platón před téměř 2 500 lety a dnešní studie po celém světě s tímto výrokem více než souhlasí. Člověk jako lidská bytost byl zrozen, pohyboval se, bojoval, jedl a žil v přírodním prostředí. Za tisíce let jsme se naučili z přírody čerpat inspiraci a energii, učí nás, jak žít v přítomném okamžiku, učí nás, jak být trpěliví, učí nás, že všechno má svůj čas, učí nás bojovat a utéct, když je potřeba a učí nás čerpat nové síly.

V dnešní uspěchané době plné aut, betonu a kachliček možná někdy zapomínáme, jakou sílu pobyt v přírodním prostředí může mít a kolik se ještě můžeme od přírody učit. 

Vědecké týmy po celém světě deklarují, že pobyt a zejména pohyb v přírodním prostředí skýtá nespočet benefitů v oblasti fyzického, psychického i duševního zdraví člověka. Pobyt a cvičení na čerstvém vzduchu posiluje náš kardiovaskulární i imunitní systém. Nerovnosti povrchu stimulují správným způsobem naši koordinaci a stabilizační systém, chůze po měkkém povrchu zase působí pozitivně na náš kloubní systém a svalový aparát. Sluneční paprsky, které si můžeme užít jen venku, potřebuje naše tělo k přeměně a tvorbě některých hormonů a vitamínů. Zelená barva, kterou jsme v přírodě obklopeni, má zase vysoce relaxační účinky.

Odborné studie dokazují, že v přírodě jsme dokonce schopni zapojovat své smyslové vnímání na maximum. Cítíme vůně květin, chladí nás vítr, lechtá nás tráva a slyšíme ptáky zpívat v korunách stromů, to vše může efektivně redukovat hladinu stresu a rozvíjet kreativní myšlení. Učíme se naslouchat svému tělu a posilovat nejen fyzické, ale také duševní blaho.

Pokud se rozhodneme budovat a posilovat své pevné zdraví a pohodu, cvičme pravidelně venku a přijměme s radostí a úctou, co nám příroda nabízí. Jen tak můžeme být těmi „nejbožštějšími a nejmírnějšími živočichy, jež země rodí“. 

Nezůstaňte jen u čtení článků a vyrazte do akce a zúčastněnte se některých z řady letních venkovních cvičení, které naleznete v sekci Cvičení.

Autor: HaDvo