Diskuze s odborníky: „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka?


Průměrné hodnocení: 4.61
Hodnotilo: 199 uživatelů
Upřesnění místa:
www.marianeum.cz, vstup zdarma
Máchova 7
Praha 2 12000
Zobrazit na mapě

Termín: 01.03.2023

Diskuze s odborníky: „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka? již skončil a nelze jej tedy objednat

Termíny kurzu

DenČasDatum
Středa16:45 - 18:3001.03.2023

Ku příležitosti letošního Světového dne obezity přináší STOB diskuzi odborníků na téma, které v posledních letech zaznívá ve společnosti stále hlasitěji: nálepkování (tedy tzv. stigmatizace) lidí s obezitou. Přijďte společně s námi hledat odpověď mimo jiné i na otázku, nakolik je tělesná váha daná pouze životním stylem každého z nás a nakolik může být ovlivněná faktory, které ne vždy máme pod kontrolou. 

Ačkoliv ve STOBu věříme, že komentáře týkající se postavy druhého člověka, předsudky či dokonce urážky nejsou tou správnou cestou (bez ohledu na to, jak “trefné” se zdají být), prostřednictvím našich klientů se setkáváme s mnoha příběhy, kdy jim je člověk s nadváhou a obezitou opakovaně ve svém životě vystavován. Ve veřejném prostoru pak zaznívají i hlasy, které poznámky jako “Tak se prostě necpi a cvič.” obhajují jako oprávněné a pomáhající. 

Mohou podobné poznámky a zjednodušení skutečně pomoci s motivací k hubnutí? Nebo jsou spíše škodlivé? A je jednoznačnou odpovědí na obezitu jedince vždy pouze změna životního stylu, nebo je někdy potřeba přikročit k dalším léčebným opatřením?

Na to budou odpovídat naši hosté v rámci diskuze, která se uskuteční ve středu 1. 3. od 16:45 do 18:30 hodin.

Diskuze se mohou zúčastnit novináři, lékaři, výživoví odborníci, fitness trenéři, ale i kdokoli jiný, koho téma zajímá nebo má i vlastní zkušenost se stigmatizací.

Z důvodu omezené kapacity vám doporučujeme registrovat se co nejdříve.


Váženým hostem a moderátorkou diskuze je Šárka Slabá, klinická psycholožka, která se dlouhodobě věnuje tématu obezity a je členkou vedení České obezitologické společnosti. 

Odborníci účastnící se diskuze:

 

 

Mgr. Tereza Jirotka Beníčková

Lektorka STOBu, psycholožka a psychoterapeutka v posledním ročníku výcviku kognitivně-behaviorální terapie s vlastní praxí Hubnu hlavou, členka v Psychologické sekci České obezitologické společnosti. Tereza se zaměřuje na psychologické aspekty hubnutí a udržování váhy. Svým klientům pomáhá s motivací ke změně životního stylu, s nastavením správného cíle při hubnutí, zvládáním stresu a negativních myšlenek jinak než jídlem. Je také certifikovaná výživová poradkyně a dokáže pomoci i s redukčním jídelníčkem založeným na racionálním přístupu ke stravování. Tématu diskriminace osob s nadváhou a obezitou se věnovala ve své diplomové práci s názvem „Stigmatizace osob s vyšší tělesnou hmotností“.


 

Ridina Ahmedová

Hudební umělkyně s česko – súdánskými kořeny. Působí v projektu HLASkontraBAS (nominace na cenu Anděl 2016), byla hostem a zazpívala si duet s Bobbem McFerrinem na pražském koncertě, je autorkou hudby k několika divadelním představením a vede hlasové workshopy pro veřejnost, speciálně pro ty, kdo se ostýchají zpívat.

S nadváhou a obezitou žije od dětství. Své osobní téma se rozhodla zveřejnit formou projektů podcastu Sádlo a sólového divadelního představení Sádlo. Následovala bouřivá společenská debata, která Ridině umožnila nahlédnout do života a prožívání dalších desítek lidí, kteří ji napsali. Na téma se nedívá z perspektivy odborníka, ale skrze zkušenost umělkyně, která téma přinesla do veřejného prostoru.

Aktuálně připravuje další podcast pro Český rozhlas. Za své projekty Sádlo získala několik ocenění. Založila a vede projekt Moje tělo je moje. Vychovává tři děti. 

Více o Ridině a jejím projektu se dozvíte tady: www.ridina.cz a www.mojetelojemoje.cz


 

Mgr. Zdena Lacková

Vystudovala publicistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Za mnoho let novinařiny si vyzkoušela práci v denících, týdenících, měsíčnících, psala pro weby, pro firmy i ministerstvo zdravotnictví. Pracovala v oddělení komunikace v jedné ze špičkových pražských nemocnic. Specializuje se na témata z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Od loňského září pracuje jako redaktorka na denik.cz, kde má v online Magazínu na starosti tematiku zdraví. Její články vycházejí také v tištěném magazínu Zdraví v regionálních denících. 

Obezita je pro Zdenku tématem nejen profesním, ale i osobním. S kilogramy navíc měla problémy její maminka, ona sama, a nyní i její dcera. Až díky ní se konečně učí na kila navíc pohlížet jako na něco normálního, co netvoří základ osobnosti člověka a nemělo by to být to první a jediné, podle čeho ho hodnotíme.


 

MUDr. Klaudia Hálová Karoliová

Paní doktorka je atestovanou lékařkou v oborech interna, diabetologie a endokrinologie. Dlouhodobě se věnuje také prevenci, diagnostice a komplexní léčbě obezity jako hlavní součásti metabolického syndromu. Pracuje v Endokrinologickém Ústavu v Praze 1.  


Mgr. Kateřina Kolářová, Ph.D.

Vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a je výzkumnicí Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. Dlouhodobě se věnuje studiu společenských imaginací jinakosti a postojům k „postižení“, mechanismům exkluze, feminismu, queer a crip utopiím. Její novější práce se věnují bio-sociálním rozměrům metabolismu, vztahu jídla a „postižení“ a ekologickým rozměrům trávení. Je autorkou antologie Jinakost ⁠–⁠ postižení ⁠–⁠ kritika: Společenské konstrukce nezpůsobilosti a hendikepu a za manuskript připravované monografie Rehabilitative Postsocialism získala cenu Tobina Sieberse udělovanou Michigan University Press za nejlepší dílo v disability studies v humanitních a společenských vědách.


 


Vstup je ZDARMA. Z důvodu omezené kapacity je ovšem potřeba se předem registrovat zde na této stránce. Pro účastníky bude k dispozici malé občerstvení, edukativní výstavka potravin a každý obdrží malý dáreček od STOBu.


Nemůžete se diskuze zúčastnit osobně? Sledujte nás online

Diskuze bude živě přenášena na YouTube kanále STOB TV. Záznam bude k dispozici i po konci živého vysílání. 

>> Pokud chcete obdržet odkaz ke sledování diskuze online, registrujte se zde. <<


Těšíme se na viděnou!


 


>> Kompletní nabídku aktivit v rámci Světového dne obezity najdete zde <<Organizátory akcí ke Světovému dni obezity je společnost STOB (Stop Obezitě), spolek Hravě žij zdravě a Evropská koalice ECPO.

 

 

Hodnocení uživatelů

Pro psaní recenzí se musíte přihlásit

Kamila T.
Pěkně zorganizováno. Diskuze byla zajímavý formát semináře. Moderátorka se skvěle zhostila své role. Kdyby hosté více reagovali vzájemně na sebe, bylo by to ještě poutavější.
Tina K.
Velice povedená akce, hodně mi dala. Pořadatelky byli milé. Různé uhly pohledu na stejný problém. Některé příběhy, které zmiňovala paní Ridina mě hluboce zasáhly. Všechny odbornice mluvili k věci a zajímavě. Super bylo, že na závěr mohl člověk s odborníky krátce poradit. A raut byl chutný bonus. Určitě bych byla ráda, kdyby se podobné akce konali častěji. Myslím, že tahle byla opravdu přínosná, pro mě určitě.
Anna N.
Eva J.
Škoda že akce byla kvůli streamování omezena jen na 90 minut bez možnosti diskuze, chybělo mi nějaké shrnutí na závěr, každá účastnice měla zajímavý příspěvek. Akci provázela úžasná nabídka zdravých dobrot od STOBu. Favoritem určitě alternativa paštiky.Těším se na další akce.
Kitrec
Vynikající přednášky a diskuse. Závěr je vcelku naprosto jasný, nežrat. S pozdravem M. Jerije
katpetrasova@seznam.cz
Diskuze byla hezky zorganizovaná a velice dobře vedená. Zajímavé informace a zajímavé názory Mgr. Lackové, jako zástupce médií.
Jiří N.
Dobrý den. Podnětná přednáška, zaměřená na "hlavu" a ne na břicho. Místo diskuze výborný a bohatý raut, zejm. odlehčená paštika a moučník odlehčený zeleninou. Takže využívám toto fórum a mám následující dotazy: Na paní MUDr. Klaudii Hálovou Karoliovou: (1) Zmínila jste prášky proti obezitě. Účinkují tak, že potlačují chuť k jídlu? Nebo tak, že urychlují spalování snědeného a vypitého? Nebo nějak jinak? (2) Říká se, že obézní lidé mají „nervy obalené tukem“ a proto jsou psychicky stabilnější. Je to pravda nebo mýtus? Na paní Mgr. Terezu Jirotku Beníčkovou: Říká se, že obézní lidé jsou klidní a neagresivní, protože mají od božího rána spoustu práce sami se sebou. Je to pravda nebo mýtus?
Dagmar M.
Dobrý den, nádherné uspořádání místa. Vymakaný raut . Určitě inspirující . Léta již tyto pomazánky jím. Rozumný počet materiálů.. Přednáška mi přišla těžká dlouhá. Nejlépe hodnotíme zpěvačku. Byl to dobrý výběr osoby. Oceňuji mladou moderátorku, dodržela čas . Je dobré, dáváte šanci mladým. Merašická
Veronika C.
Přínosné, navrhuji pořádat o víkendu. Děkuji
Petr S.
Velmi zajímavé setkání, ovšem kromě paní doktorky, která nereprezentuje obezitologickou komunitu a projevila se hlavně jako zástupce sponzora.

Nejbližší plánované akce


Připojte se na pravidelné lekce, vyzkoušíte si různé druhy cvičení a cvičit můžete úplně odkudkoliv.


Připravili jsme pro vás letní webináře. Přihlásit se můžete zde.


Hubněte ONLINE, ve skupině, a přesto z pohodlí domova! Za pomoci osvědčené metodiky.


Trápíte se dokola s hubnutím a přibíráním? Zkuste to tentokrát jinak. Přihlaste se do kurzu v Praze!