Návraty z letní dovolené nepatří k tomu nejsnazšímu, co nám léto každoročně přichystá. Návrat do reality ale může zároveň znamenat restart a nový (lepší) začátek. A to i co se týče jídelníčku a celkového životního stylu. Takže ať už se potřebujete co nejdříve vrátit do svého zaběhnutého režimu, nebo váš režim před dovolenou nebyl úplně ideální a vy cítíte, že je právě teď nejlepší čas pustit se do změny a začít aplikovat vhodnější návyky, máme pro vás devět rad, které vám s tím pomohou.

1. Snídejte každý den

Na dovolené většina z nás snídá, tak proč by tomu mělo být jinak i v běžném pracovním režimu? Udělejte si na snídani čas, ideálně posnídejte v klidu doma s rodinou či partnerem. Pokud snídani doma z nějakého důvodu nestihnete, nasnídejte se alespoň po příchodu do práce. Ale i v práci snídejte v klidu, a ne nad klávesnicí a s telefonem u ucha.

2. Nezapomeňte si vzít do práce svačinku

Vezměte si svačinu z domova, případně si kupte vhodnou svačinu po cestě do práce. Budete připraveni a vyvarujete se toho, že si na svačinu koupíte nějakou sladkost, na kterou narazíte v nejbližším automatu či bufetu.


Nemáte nápady, co sobě nebo dětem sbalit každý den na svačinu? Už brzy vyjde náš nový e-book Svačím zdravě se STOBem, který je takovými zdravými tipy přímo nabitý. Už na konci září ho naleznete ke stažení na našem e-shopu.


3. Udělejte si chvilku a připravte si oběd do krabičky

Pokud víte, že nabídka restaurací v okolí vašeho pracoviště není úplně ideální, připravte si raději oběd sami. Příprava některých jídel zabere opravdu jen pár minut, osvědčenou rychlovkou je například kuskus s tuňákem a zeleninou, ale rychlých jídel je celá řada. Vhodným řešením je také uvařit k večeři porci navíc a tu si vzít následující den do práce.

4. Železná zásoba v kanceláři

Přineste si do kanceláře trvanlivé potraviny, které poslouží jako vhodná svačinka, když si ji zapomenete přinést z domova. Může to být například kvalitní proteinová tyčinka, müsli tyčinka, celozrnné sušenky, knäckebrot nebo například sušené maso. Pokud z nějakého důvodu nestihnete teplý oběd, dobře může posloužit například tuňák v konzervě, kousek pečiva a zelenina.

5. Naplánujte si, co budete jíst

Plánování jídelníčku vám pomůže předejít tomu, že si koupíte po obědě dortík, jenom protože jdete okolo cukrárny. Pokud jste milovníkem sladkého, určitě si občas i ten zákusek můžete dopřát, ale naplánujte si to a uzpůsobte tomu jídelníček v průběhu dne, například tak, že si dáte menší porci oběda. Vhodným řešením je také jít méně vhodnou potravinu po práci vysportovat.

6. Nezapomínejte na pitný režim

Pít je vhodné průběžně během celého dne. Když večer zjistíte, že jste celý den nepili a budete se snažit vše dohnat vypitím velké lahve vody naráz, tak už je pozdě. Pokud během práce na pití zapomínáte, postavte si lahev či džbán s vodou na stůl, ať ji máte stále na očích.

7. Odchodem z práce to nekončí

Dbejte na správný režim i po příchodu domů. Pokud bude váš jídelníček v průběhu dne vyvážený, nemělo by se vám stát, že z práce přijdete hladoví a sníte vše, co vám přijde pod ruku. Připravte si vhodnou večeři - například zeleninový salát s kouskem masa a pečiva nebo jiné přílohy.

Dejte si také pozor na večerní mlsání, večerů se sklenkou vína společně s nějakou tou dobrotou jste si určitě na dovolené užili dost. Pokuste se to doma omezit a nezažijte si návyk, že každý večer automaticky sednete k televizi s pytlíkem chipsů.

8. Zařaďte sport do svého života

Na dovolené jste se pravděpodobně věnovali i nějaké té pohybové aktivitě, pokračujte v tom i po návratu domů. Každý si určitě volnou půlhodinku několikrát do týdne najde. Zkuste se pohybu věnovat pravidelně a uvidíte, že si na něj po určité době tak zvyknete, že už bez něj nebude moct žít.

9. Nezapomínejte ani na rutinní pohyb

Pod pojmem pohyb si nemusíte hned nutně představit jen běh, kolo nebo hodinu strávenou v tělocvičně. Každý pohyb se počítá, proto se snažte co nejvíce zařazovat i pohyb rutinní - jděte do práce pěšky, místo výtahu použijte schody a při telefonování se procházejte. Pokud máte zaměstnání, kdy celý den sedíte u počítače, zkuste se alespoň několikrát za den protáhnout. Inspiraci na krátká cvičení v kanceláři můžete najít na internetu.


Na dostáváním jídelníčku zpět pod kontrolu není lepšího pomocníka než našeho programu Sebekoučink. Se Sebekoučinkem jednoduše zjistíte, jaký je váš denní energetický příjem, co vám v jídelníčku chybí, kde byste naopak měli ubrat a můžete díky němu lépe evidovat i svou denní pohybovou aktivitu. Nově umí program ohlídat i váš denní příjem soli. Stáhnout si ho můžete snadno i jako mobilní aplikaci.