MUDr. Martin Fuchs

- 25 let na dětském odd FN Bulovka, z toho 15 let jako primář

- po 2 atestacích z pediatrie v r. 1996 třetí atestace - z alergologie a klinické imunologie

- nyní desátým rokem v Immunoflow s.r.o (alergologicko-imunologické zařízení) 

- editor 2 knih (učebnic), nyní se píše třetí (pro pacienty)  

 

O čem bude na konferenci hovořit

Testování potravinových intolerancí?

Laboratorní testování potravinových alergií (PA), tedy specifické imunologické odpovědi na potravinové alergeny, je z pohledu nabídky specifických IgE protilátek velmi bohaté a pro nezasvěceného i těžko interpretovatelné. Indikace by měla být proto jen a jen v rukou zkušeného alergologa.

Naproti tomu do laboratorního testování potravinových intolerancí (PI), byť je objektivně mnohem chudší, hovoří mnoho odborností, ale bohužel i komerčních aktivit. Laboratorní testování PI (vyjma celiakie) prakticky neexistuje, přesto se na tomto poli registruje čilý pohyb. Jde zejména o nabídku specifických IgG protilátek (zásadně neplést se zmíněnými IgE) proti běžným potravinám. Z imunologického hlediska nemá toto vyšetření relevantní opodstatnění, IgG odpověď imunity je odpověď přirozená, očekávaná a s alergií, ale ani s intolerancí nemá nic společného. 

Pro definici intolerance platí, že chybí specifická imunologická odpověď, z toho plyne, že ji nemůžeme hledat ani ve specifických IgG protilátkách. IgG protilátky jsou jednak ukazatelem pravidelné konzumace konkrétní potraviny a jednak jejich navýšení může vypovídat o poruše střevní bariéry. Nejčastějším důvodem je střevní dysbióza - porušená mikrobiota se dnes nachází až u 30-50 % populace. 

Jako alergolog a klinický imunolog musím kategoricky varovat před vyšetřováním specifických IgG protilátek, které následně vedou k neuváženým a bohužel i dlouhodobým dietním eliminacím.

Nejbližší plánované akce


Hubněte s podporou odborníka, ve skupině a online odkudkoliv!


V tomto kurzu se navíc k teorii a psychologické podpoře přidává i možnost zdravého pohybu v krásných Letenských sadech v Praze.


Trpí Vaše dítě nadváhou nebo obezitou? Musíte chodit v čase prázdnin do práce a chcete, aby Vaše dítě trávilo čas smysluplným způsobem a ještě udělalo něco pro své zdraví? Přihlaste Vaše dítko na příměstský tábor vedený zkušenými lektorkami.


Letní kurz vás naučí nejen základy priessnitz a nordic walkingu, ale navíc poznáte ještě různé části Prahy a různé lektorky.