Mgr. Bc. Martina Karbanová

Vystudovala obor Nutriční terapeut na 1. LF Karlovy univerzity, magisterský titul získala v navazujícím magisterském studiu v oboru Nutriční specialista v Brně. Pracuje jako nutriční terapeutka na 3. interní klinice a na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN v Praze. V rámci širokého spektra léčebné nutriční terapie dětí a dospělých se zaměřuje mimo jiné na výživu obézních pacientů, pacientů s cukrovkou 1. a 2. typu, neprospívajících pacientů či pacientů s poruchami příjmu potravy. Pravidelně přednáší na lékařských i nelékařských kongresech v ČR i zahraničí, věnuje se publikační činnosti a výuce studentů. Věnuje se rovněž vlastnímu kontinuálnímu vzdělávání prostřednictvím doktorského studia, kurzů a výcviků na poli medicíny, nutriční terapie, ale i v oblasti psychologie.

 

O čem bude na konferenci hovořit

Strava pacienta s diabetem je opředena celou řadou mýtů a mnohdy je velice obtížné, obzvláště pro laika, se v doporučeních zorientovat. Víme, že striktní omezování, či dokonce zákazy konkrétních skupin potravin, např. celé skupiny sacharidů při přísnějších verzích low carb, nevedou z dlouhodobého hlediska k dobré compliance diabetika. Stejně tak opakování obecných zásad racionální stravy se jeví jako spíše nepřínosné. Ideálním cílem terapeutických snah směřovaných k pacientovi je naopak práce na postupné, ale trvalé změně stravovacích návyků se zaměřením na postupné omezení vysoce zpracovaných a potravin s vysokou energetickou denzitou.

 

Součástí sdělení budou často kladené otázky:

Kolikrát denně by diabetik měl jíst?

K čemu může vést dobře míněné doporučení „jezte pravidelně a neopomínejte druhou večeři?

Jsou současná nutriční doporučení pro diabetiky stále aktuální?

Sacharidy ano nebo ne: je na místě je radikálně omezit?

Co si pacienti odnáší z naší edukace? Které informace si pacienti pamatují nejlépe?

Probíhá naše komunikace s pacientem správně nebo se stále zabýváme jen špičkou ledovce a zbytek přehlížíme?

Nejbližší plánované akce


Jediný letní online kurz! Hubněte s podporou odborníka, ve skupině a online odkudkoliv! Za pomoci osvědčené metodiky.


V tomto kurzu se navíc k teorii a psychologické podpoře přidává i možnost zdravého pohybu v krásných Letenských sadech v Praze.