autor: STOB CZ

Na to, abychom začali dělat něco dobrého pro své zdraví, není nikdy pozdě.

Caesar je znám svým výrokem: „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.“ Tato slova bohužel nemusí platit v případech, kdy se pokoušíme o začátek či návrat k pravidelné pohybové aktivitě.

Důvody?

  • Nepřijdu, nevidím a rovnou to vzdám, protože vím, že má kondice, mrštnost i obratnost na tom nejsou úplně nejlépe a představa, že vyrazím někam do fitka plného svalnatců, se mi dosti příčí.
  • Přišel jsem, viděl jsem, ale po první lekci to vzdám, protože zjištění o nevalném stavu mé kondice, obratnosti i mrštnosti mě natolik odradilo, že už mě „TAM“ nikdo neuvidí. Navíc mě ještě týden poté bolí celé tělo!

Řešení?

I v případě pohybové aktivity si dávejte reálné cíle a zvolte si vhodný druh pohybové aktivity, tedy takový, který bude bavit právě vás. Je úplně jedno, zda to bude venku na čerstvém vzduchu, doma nebo v tělocvičně, zda to bude o samotě, s kamarádkou či ve skupině „cizích“ lidí.  

Pokud jste se opravdu dlouho aktivně nehýbali, nebo máte zdravotní problémy, konzultujte své odhodlání začít se hýbat s lékařem, který vám doporučí vhodný typ i intenzitu pohybové aktivity.

Popřemýšlejte, jaká pohybová aktivita se Vám dříve líbila, co rádi děláte, zda máte náladu na kolektiv apod. a ušijte si výběr pohybové aktivity sobě na míru.

A pokud nemáte žádné zkušenosti s pohybem nebo jen malé, pak zkoušejte a hledejte, co vám nejlépe sedne.

Důležité je zvolit si přiměřenou frekvenci a intenzitu pohybu. Pokud jste se doposud nehýbali, postačí začít např. 2x týdně s chůzí. Pokud je pohyb již běžnou součástí Vašeho života, přidejte si aktivitu navíc nebo zvyšte intenzitu cvičení.

Raději nepočítejte s tím, že to bude od první lekce příjemné. Pohyb bezesporu přináší lidskému tělu celou řadu pozitivních účinků. Tyto účinky ale nemusíme pocítit hned po první lekci. Musíme se vyrovnat např. se zjištěním, že kondice poklesla, tělo je po cvičení bolavé, musíme „obětovat“ čas, okolí nás nepodporuje apod. V tomto okamžiku je důležité nevzdávat se! Pokud toto období překonáte, máte vyhráno a budete si moci brzy užívat všech těch pozitivních účinků, které cvičení přináší.


Pokud byste se rádi pustili do nějaké pohybové aktivity, ale nejste si jistí, zda byste to sami zvládli, přihlaste se do některého z našich kurzů cvičení, které právě startují v Praze. Vybírejte z široké nabídky, ve které naleznete taneční i zdravotní cvičení, a dejte se do pohybu společně s námi!


Proč se vlastně hýbat?

Lidské tělo je stroj plně vyvinutý pro pohyb.

Nepoužíváním pohybového ústrojí se oslabují jeho funkce, ubývá aktivní svalová hmota, poškozují se klouby a kosti. Tohle je začátek začarovaného kruhu, kdy pro nedostatek pohybu dochází k omezení hybnosti a ke vzniku bolestivosti, pro něž dále odmítáme cvičit. Čím déle jsou svaly v nečinnosti, tím obtížněji a déle se vrací ke své funkčnosti.

Kdo měl někdy např. ruku v sádře, si určitě vzpomene, že nezatěžování svalů vedlo k tomu, že ruka zcela zeslábla. Tak to může dopadnout se všemi svaly v našem těle, pokud je nebudeme zatěžovat.

Pokud ale nelehké začátky překonáte a budete se věnovat pohybové aktivitě pravidelně, tělo vás příjemně odmění např. tak, že:

  • budete rychleji hubnout, protože pohyb je energetický výdej 
  • budete vypadat atraktivněji, jelikož si své tělo hezky zformujete a zpevníte
  • váš mozek bude lépe prokysličován a vyživován, proto se zlepší vaše paměť, odolnost vůči stresu i vaše nálada
  • s narůstající kondicí poroste i vaše sebevědomí a budete silnější i v dodržování nových jídelních návyků
  • posílíte si kardiovaskulární systém a srdce vám bude déle a dobře sloužit
  • upraví se vám biochemické hodnoty tuků a cukru v krvi
  • pohyb je i prevencí osteoporózy (úbytek vápníku z kostí)
  • budete se cítit fit, lépe spát, více se smát, mít větší zájem o sex, lépe zvládat stres, budete pomaleji stárnout a mnoho dalšího...

Hýbat se tedy určitě vyplatí. Proto je pravidelná pohybová aktivita i jednou z Výzev našeho projektu Výzva 52. Na jejích stránkách najdete celou řadu tipů, jak zvýšit vaši pohybovou aktivitu i během nabitého pracovního dne.

Tak buďte v pohybu!