Muži a ženy jsou dva různé živočišné druhy, jak se říká v jednom českém filmu.

Jsou rozdíly mezi námi patrné i při hubnutí?

„Ženy hubnou v drtivé většině opakovaně a jejich hubnutí mnohem více doprovázejí emoce, muži jsou důslednější a neradi prohrávají.“, říká Marie Dobrovodská, naše nejzkušenější lektorka kurzů zdravého hubnutí. Kurzy vede již 25 let a ty ryze pánské deset let.

1. Ženy mnohem více ví, ale selhávají v praxi

Ženy bývají až přesyceny informacemi o hubnutí. Teorii většinou velmi dobře zvládají, ale selhávají více v praxi. Naopak muži ve znalostech výživy pokulhávají, ale jakmile je načerpají, nedělá jim problém doporučení dodržovat.

Muži obecně dělají v jídelníčku více chyb, mají tak větší prostor návyky upravit a hubne se jim díky tomu snadněji.

2. U žen hrají při hubnutí velkou roli emoce

Ženy obecně více než muži bojují s chutěmi na sladké, kterými řeší svá životní trápení nebo si s jejich pomocí zpříjemňují určité rituály, například zákusek ke kávě, večerní chvilka klidu u seriálu apod.

Ženské hubnutí mnohem více doprovází emoce a pro úspěšné hubnutí potřebují být v psychické pohodě a nacházet se v životně příznivém období. 

3. Ženy hubnou opakovaně

Ženy nevydrží být tolik důsledné, častěji selhávají a následně zkouší nové a nové dietní postupy, začínají od pondělí, od prvního apod. Často se pak točí v kruhu diet a v podstatě „prohubnou“ život. V důsledku opakovaného hubnutí trpí nejen jejich těla, ale především duše a sebevědomí. Muži většinou chodí do kurzu s tím, že hubnou poprvé a nepotýkají se s tolika jojo-efekty.

4. Muži mají pro hubnutí lepší rodinné zázemí

Pokud muži mají doma spolupracující partnerku, vychází jim většinou vstříc a pomáhá při nakupování a při přípravě jídel. Naopak ženy si obvykle musí nakupovat a vařit zvlášť, pokud jejich partneři odmítají změnu v zavedených stravovacích zvyklostech. Tím, že ženy častěji nakupují a vaří, jsou i ve větší míře vystavovány pokušení a selhávají v důsledku vnějších podnětů.

U mužů bez partnerky ale bývá problém s tím, že často nejsou ochotni věnovat čas nakupování a vaření, pokud na to doposud nebyli zvyklí.

Muži nebývají tolik ochotní k domácí přípravě jídla. S podporujícím rodinným zázemím ale zvládají zdravý jídelníček dobře. 

5. Muži mají na hubnutí více času

Muži většinou nemají tolik povinností v rodinném životě, a tudíž si snadněji najdou čas na pohyb a pro sebe. Ženy odsouvají své potřeby, upřednostňují děti a rodinu a nezbývá jim tolik času a síly na pravidelný pohyb, přípravu jídelníčku a na své záliby.

U mužů naopak bývá častější velká pracovní vytíženost, kvůli které hubnutí mohou upozadit.

6. Muži si mohou dovolit více jíst

Muži jsou statnější, mají více svalů, díky tomu i vyšší bazální metabolismus a mohou tedy více jíst.Výhodou je také fakt, že muži většinou hubnou poprvé a nemají častými dietami „zúsporněný“ metabolismus.

7. Muži jsou soutěživější, systematičtější a důslednější

Jejich pragmatismus, nadhled, soutěživost a fakt, že neradi prohrávají, je pro muže velkou motivací a hnacím motorem. Do hubnutí obvykle nepletou emoce, jsou zaměřeni na sebe a pokud chtějí, tak jdou za svým. V kurzech se muži jeví jako systematičtější, respektují s minimem výhrad všechna doporučení. Rádi zapisují jídelníčky do nutričního programu Sebekoučink, používají různé aplikace, krokoměry, vše vyhodnocují a evidují v grafech, tabulkách apod. V tomto ohledu jsou opravdu důslední.

8. Muži chtějí svaly, ženy řeší váhu

Muži mají obvykle lepší vztah ke sportu, chtějí být raději svalnatí a dobře stavění než hubení, na rozdíl od žen, které berou štíhlost jako hlavní cíl. Ženy jsou mnohem více fixované na číslo na váze, které ovlivňuje jejich spokojenost. Mnohým uniká podstata, že jde především o zpevnění postavy, změnu proporcí (tuk versus aktivní hmota), získání lepší kondice, upevnění si svého zdraví i ovlivnění zdraví celé rodiny, předávání správných životních návyků dětem apod.

Muži chtějí svaly, ženy nižší číslo na váze. Nejdůležitější je však trvalá změna návyků, které mnohdy ovlivní celou rodinu.

9. Mužská obezita bývá rizikovější

Při obezitě mužského typu dochází k hromadění tuku v oblasti břicha, což s sebou nese vyšší riziko kardiovaskulárních a metabolických komplikací. Ženský, tzv. gynoidní typ obezity taková zdravotní rizika nenese.

10. Mužům trvá déle, než se do hubnutí pustí

Mohlo by se zdát, že muži to mají, co se týká samotného průběhu hubnutí, v mnohém jednodušší. Většinou jim ale schází prvotní motivace a trvá jim mnohem delší dobu, než se k hubnutí vůbec odhodlají. Častěji to nechají dojít do stádia, kdy už se v důsledku obezity projeví i zdravotní problémy.

Pochopitelně tyto postřehy neplatí obecně, vždy se najdou výjimky. Ať už jste muž nebo žena, můžete si najít tu svou vlastní cestu a úspěšně zhubnout. Pokud byste nevěděli, jak na to, využijte možnost hubnout pod odborným vedením v našich kurzech zdravého hubnutí. Ať už v ženském nebo ryze mužském kolektivu.


Ženám vstup zakázán aneb kurz zdravého hubnutí pro muže

Od ledna opět otevíráme v Praze světovou raritu - kurz zdravého hubnutí výhradně pro muže.

Zhubněte svá přebytečná kila zdravě a natrvalo, zažijte zdravou soutěživost s ostatními a vyzkoušejte si navíc různé druhy pohybové aktivity.

Více informací o kurzu zdravého hubnutí pro muže najdete zde.