Prosinec, pro většinu lidí nejhektičtější měsíc roku, je pro mě oázou klidu. Telefony utichají, mailů ubývá. A já se již tradičně v období, kdy lidé nemají na hubnutí ani pomyšlení, vydávám do světa hledat nová místa na pobyty pro ty, kteří nelitují dát peníz za zážitky a jezdí se STOBem do exotických krajin.

Bezpečný Mauricius

Tentokrát jsem zvolila Mauricius. Je to velmi příjemná země. Není třeba očkování, časový rozdíl je pouhé 3 hodiny, nežijí zde žádná nebezpečná zvířata ani obtěžující komáři, jde zkrátka o bezpečnou a turisticky přátelskou zemi. Mauricius je tak bezpečný, že po příletu musíte vyplnit před vstupem do země dotazník, kde jsou například i otázky, zda vás nebolí v krku nebo nemáte kašel. Raději jsem nezkoušela, co by se stalo, kdybych napsala, že jsem nastydlá. Při všech aktivitách, od masáže po jízdu lodí, jsem musela vyplnit několikastránkový dotazník o mé osobě. Pokud se pláž nachází přes silnici od hotelu, stojí tam celý den hotelový personál, aby případně nepozorné turisty zastavil, pokud by náhodou projíždělo nějaké vozidlo.

Smutnější kapitolou je ochrana turistů před psy, kteří jsou zde údajně přemnožení. V každém hotelu najdete velké cedule nekrmte psy a kočky. Zejména po prázdných plážích, kde nejsou hotely, se prohánějí desítky psů, které odchytává do sítí pojízdné auto, a pokud se do týdne nepřihlásí majitel, zabíjí je.

Kdo zde žije

Na ostrově žije více než milion obyvatel, kteří jsou různého původu i náboženského vyznání. Najdete zde hinduisty (50 %), křesťany (31 %), muslimy (16 %), ale třeba i buddhisty (3 %). Mauricius je často uváděný jako příklad rasové a náboženské  harmonie, kde i přes zřejmou odlišnost kultur spolu ostrované bezproblému vycházejí. Oficiálním jazykem je angličtina, ale uslyšíte zde spíše francouzštinu spolu s kreolštinou.

Kdy na Mauricius

Díky tomu, že se Mauricius nachází na jižní polokouli (léto zde mají opačně než u nás), sezóna zde začíná koncem září a trvá až do poloviny května. Období s většími srážkami je od konce ledna do poloviny března. Je to takové aprílové počasí – tropický liják střídá modrá obloha se slunkem. I když zmoknete, díky teplému počasí, to není nepříjemné.

Z čeho Mauricius žije

Měnovou jednotkou je mauricijská rupie (Rs.). Obyvatelé ostrova jsou velmi milí a vřelí k turistům, jelikož jsou pro ně hlavním zdrojem obživy. Dále se zde pěstuje cukrová třtina, jejíž plantáže zabírají více než polovinu plochy ostrova. Můžete zde ale vidět i čajové plantáže, tabák a ovoce. Rozvíjí se i rybolov, pro který má Mauricius ideální předpoklady. Nejdůležitějším vývozním artiklem je však textil a oděvy.

 

Hlavní pěstovanou plodinou je na Mauriciu sladká cukrová třtina.

 

Jak se po ostrově pohybovat a jaké krásy vidět

Na ostrově se jezdí, jako ve všech bývalých britských koloniích vlevo. Výlety na zajímavá místa pořádají cestovní kanceláře nebo si můžete pronajmout taxi s řidičem, popřípadě jezdit místní dopravou. Autobusy jsou velmi levné – mají napsáno, kam jedou, a jízdní řády na Mauriciu většinou nemají, neboť autobusy prý jezdí často.

Mauricius je zelený ostrov s krásnými místy pro procházky, jen je třeba počítat s tím, že slunce často střídá liják. Ale v teplém počasí je tropický déšť stejným zážitkem jako krásná azurová barva moře, bílý písek, palmy... V rámci celodenního výletu můžete obejít impozantní horu Le Morne (cca 12 km takřka bez převýšení) a nádherné jsou také procházky po kilometrech dlouhých krásných plážích.

 

Horu Le Morne lze obejít.

 

Mauricius ale není jen o krásných plážích a klidných procházkách. Ostrov nabízí opravdu širokou nabídku aktivit a výletů. Na své si přijdou například milovníci panenské přírody. Rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu národního parku Black River Gorges, botanickou zahradu Pamplemousses, v Casela parku uvidíte kolem 140 druhů ptáků, tygry, zebry, želvy, opice a další zvířata a můžete se vydat na procházku se lvy nebo navštívit krokodýlí park.

 

Botanická zahrada Pamplemousses.

 

Chamarel je výjimečné geologické místo sopečného původu, kde je možné vidět jemně zvlněný terén připomínající sedmibarevné duny písku. Nádherné vodopády Chamarel jsou vysoké 83 m. Na jihu ostrova  můžete zase navštívít jezero Ganga Talao, které vzniklo v kráteru sopky.

 

Sedmibarevný písek v Chamarel.

 

Každý rok se na ostrově pořádá také festival Maha Shivaratree, kam pokaždé dorazí na 300 000 poutníků. Uvidíte tu i sochu boha Shiva, druhou největší sochu na světě. Na svých výletech za pradávnou mytologií ostrova můžete navštívit proslulé hinduistické chrámy.

Pokud vás nelákají přírodní krásy ostrova a řadíte se spíše mezi milovníky moře, na Mauriciu si užijete dosyta šnorchlování, plavání s delfíny, výlety na katamaránu po krásných ostrůvcích, vodopády apod. V hotelech je nabízen bohatý sportovní program včetně mořských radovánek (půjčují většinou zdarma kajaky, surfy, velmi populární je kiting apod.).

Hotely

Většina hotelů se může pyšnit hezkými plážemi, tak se každý snaží poskytnout turistům něco originálního navíc. Někdo nabízí návštěvu mauricijské rodiny, jiný učí jak udělat kvalitní fotografie mobilem nebo nabízí 5minutový zahraniční hovor denně zdarma ze starobylé telefonní budky. Jinde se hrají i s dospělými bojovky, kdy máte po hotelu rozmístěny lahve s dárečky (zdarma masáže apod.). V hotelech s nabídkou all inclusive máte jídlo a drinky nepřetržitě, minibary jsou stále doplňované včetně slaných pochutin a sladkých nápojů.

Originální řešení all inclusive stravování poskytují v řetězcích hotelů LUX - máte zde místnost s nápoji a pochutinami a vy si sami určíte, co chcete mít v minibaru a na pokoji. Vtipná mně též přišla váha v hotelu Riu Creole, která byla nastavena na minus 3 kg. Od 4hvězdičkových hotelů výše máte zdarma bohatý animační program včetně vodních sportů. Některé hotely jsou jen pro dospělé a nebo mají klidné zóny bez dětí.

A jak je to s jídlem?

Pochutnáte si tu na specialitách výborné kreolské kuchyně a vzhledem ke složení obyvatelstva ochutnáte i kuchyni čínskou, indickou, francouzskou a africkou. V jídelníčku obyvatel nechybí plody moře, ryby a množství chutného ovoce. A protože ostrovem vládne cukrová třtina, podává se zde i nápoj z třtiny, kdy si člověk oproti klasickým běžně dostupným limonádám jasně uvědomí, že jde v podstatě o „cukřenku ve sklenici" –  zkrátka sladký cumel.

Protože hindusté nejedí hovězí, řetězce McDonald‘s jsou na celém ostrově jen tři, nadvládu fastfoodů přejal Kentucky Fried Chicken. Domácí fastfoody nabízí sice hodně zeleniny, ale především smažené.

 

Fastfood na Mauriciu.

 

Objela jsem hotely od  nejlevnějších po luxusnější a musím říci, že má profesionální deformace, nutící mě se dívat lidem do talíře, potvrdila domněnku, že zákony zachování energie platí.

Pravidlo, které známe všichni, že obchodníci vyrobí více jídla, než se dá koupit, tady platí obdobně i v hotelových jídelnách. Je zde více jídla než se dá sníst. Lidé kulatějších proporcí mívají často přetékající talíře, kde se chutě jednotlivých potravin mísí, neb si na talíř naskládají co nejvíce druhů mas, příloh, omáček apod. Na druhé straně, štíhlí jedinci mívají na talíři normální pokrmy skládající se z jednoho druhu masa, přílohy a zeleniny.

V tomto případě nebyl tedy rozdíl pouze v tom co jedli, ale také ve způsobu, jakým jedli. To samé se pak odehrávalo během dne. Zatímco nezakulacení si hráli s kulatým balonem ať už na pláži nebo ve vodě a užívali dalších služeb animátorů, kulatější popíjeli drinky znaveně ležíc u bazénu. Samozřejmě že nic není černobílé, ale na velkém vzorku se ukázalo, že poměr mezi příjmem a výdejem je stále základem terapie obezity, i když se přichází na stále nové a nové okolnosti, které mohou k obezitě přispívat.

Jedni jedí labužnicky a vychutnávají, zatímco druzí hltají.

 

Přejeme nádherný pobyt na Mauriciu

Iva Málková