Ing. Lenka Vymlátilová

Každý nezvládá karanténu na jedničku a možná máte i vy v těchto dnech vážné obavy o zdraví nebo o svoji práci. Trápit vás může i nekonečná nuda či samota. Zkrátka existuje mnoho důvodů, proč se necítit v těchto dnech OK.

Z praxe víme, že ve špatném psychickém rozpoložení je jednoduché sáhnout po něčem sladkém, slaném nebo tučném. Zkrátka zahnat stres jídlem.

Jídlo má tu moc, že nás dokáže krátkodobě zaměstnat a uvolnit naše napětí nebo úzkosti. Bohužel je to ale stejně „efektivní“ prostředek jako třeba alkohol nebo cigarety. Krátkodobě se vám uleví, ale z dlouhodobého hlediska si zaděláváte na pěkný malér.

Určitě by byla škoda vyjít z karantény s dalším problémem  - kilogramy navíc. A jestli už máte několik hubnoucích cyklů za sebou, víte, že opakující se hubnutí není pro psychiku žádný med.

Jak se tedy chovat, když na jídelní ani pohybovou disciplínu nemáte vůbec náladu?  

1. Nemějte oblíbené „mlsky“ na dosah ruky

Zůstali jsme doma v izolaci, a proto teď můžete mít takřka absolutní kontrolu nad tím, co sníte.

I když vás trápí mnoho jiných problémů, věnujte kousek pozornosti svému jídelníčku, a to především předtím, než vyrazíte na nákup a během nakupování.

Seberte své síly, udělejte si předem nákupní seznam a nakupovat choďte najezení.

Nejen během karantény platí jednoduché ale efektivní pravidlo: Co si domu nekoupíte, to později nesníte.

2. Seznam aktivit, které vám pomohou, ale nejsou spojeny s jídlem

Nemáte-li náladu hopsat před televizí nebo čančat na talíře zeleninu, je to v pořádku. Klidně si zalezte do peřin a k tomu si pusťte úplně pitomý film. Víte ale sami, že ani tohle nejde donekonečna.

Udělejte si proto seznam oblíbených aktivit, které vám později pomohou.

Můžete tam mít například teplou vanu, četbu knížek či poslech audioverzí, pletení, zpívání, telefonování nebo videohovor s přáteli, pedikúru, manikúru, žehlení a u toho mrknout na film (ne na zprávy), vybírání letní (nejspíše tuzemské) dovolené nebo si najděte šik oblečení, ve kterém po karanténě vyrazíte na procházku apod.

Samozřejmě si k těmto aktivitám neotvírejte čokoládu nebo sáček s oříšky. :-) Aktivity zkrátka nespojujte s jídlem a volte spíš takové, které se s jezením vylučují.

Knížky, které léta odkládáte, horká vana plná pěny nebo videohovor s přáteli. Sepište si seznam nenáročných aktivit, které máte rádi a pomáhají vám překonat stres.

3. Hlídejte si množství

Máte-li doma pokušení pod nosem, například ho vyžadují ostatní členové rodiny nebo si krátíte čas pečením buchet apod., pak je důležité mít množství pod kontrolou.

Nakupujte lákadla méně často a menší balení.

Poproste o pomoc své blízké, ať to na nákupech nepřehánějí a ať vám dobroty doma neskládají přímo pod nos. Řekněte si o podporu.

Pokud pečete, promyslete si předem množství a napečte tak akorát, používejte menší nádobí nebo část rovnou schovejte do mrazáku.

Pokud pečete, volte menší formy a pečte menší množství. Ideální jsou například muffiny či malé koláčky.

4. Ale já jsem fakt totálně v háji…

Vlna solidarity a bezplatné pomoci napříč různými obory je v těchto dnech opravdu neuvěřitelná. Nestyďte se proto požádat o odbornou, psychologickou pomoc. Věřte, že nebudete a nejste jediní!

>> Článek, kde najdete 5 rad, jak pomoci v této těžké době své psychice. <<

Krásnou reakcí na aktuální situaci je i iniciativa „Dělám co můžu“, do které se zapojují psychologové i studenti psychologie s nabídkou konzultací a krizových intervencí zdarma. Jednotlivé dobrovolníky najdete na stránce www.delamcomuzu.cz.

5. Já chci dělat něco víc

Jestli jste se právě teď (nebo to možná přijde v budoucnu) zhluboka nadechli a vydechli a jste připraveni udělat krok vpřed, mrkněte na náš článek s deseti tipy, co v karanténě můžete aktivně dělat pro své zdraví a kondici.

>> Článek s 10 tipy, jak přežít karanténu a nepřibrat. <<

Buďte zdraví, silní a trpěliví. Jsme s vámi.