S tématem obezity a hubnutí úzce souvisí bariatrická chirurgie, jinak řečeno operační léčba obezity. Vysvětlíme, o jaké zákroky se jedná, proč se provádějí a u kterých osob připadají v úvahu.

Bariatrická chirurgie je souhrnné označení pro zákroky, kterými se řeší těžká obezita. Mezi laiky se o nich mluví jako o „zmenšení žaludku“, i když ne všechny bariatrické operace se týkají pouze žaludku. Než se ale zaměříme na konkrétní typy operací, nejprve je potřeba si ujasnit, kdo je vhodným adeptem na bariatrický zákrok.

Těžká obezita a předchozí neúspěchy v hubnutí? Ke slovu přichází bariatrie

Prvním krokem v léčbě obezity by měla být vždy tzv. konzervativní léčba, tedy úprava jídelníčku, celková změna životosprávy a pravidelný pohyb. Pokud ani několik měsíců poctivé snahy nepřináší výsledky, je možné uvažovat o bariatrické operaci. V případě, že kromě obezity trpíte dalšími přidruženými nemocemi, například cukrovkou, připadá operace v úvahu už u obezity 1. stupně (BMI = 30–35). Jinak se bariatrie týká těch, kteří mají obezitu 2. nebo 3. stupně (BMI 35 a více). Zájemci o operaci ale musí splnit i další podmínky – především úspěšně absolvovat všechna předoperační vyšetření, získat od lékařů „zelenou“ pro chirurgický zákrok a chtít svoji situaci skutečně změnit. Ani bariatrická operace totiž nezaručí doživotně štíhlou postavu, pokud po ní nebudete dodržovat doporučená pravidla, zejména co se týče jídelníčku.

O jakých operacích je řeč?

Všechny čtyři základní typy bariatrických operací se za normálních okolností provádějí laparoskopicky, to znamená bez nutnosti „otevření“ celého břicha, ale jen pomocí malých řezů na břiše.

  • Zúžení žaludku, operace známá také pod názvem tubulizace nebo rukávovitá resekce žaludku, spočívá v podélném rozříznutí a zmenšení žaludku. Ten se díky operaci zmenší o 70 až 85 % a zároveň se odstraní část, kde jsou buňky zodpovědné za tvorbu „hormonu hladu“. Po operaci proto pociťujete jen omezený pocit hladu.
  • Žaludeční, neboli gastrický bypass, rozdělí žaludek na menší a větší část. Po operaci funguje jen menší část žaludku a zbytek je tzv. mimo provoz stejně jako část tenkého střeva. Principem operace je kombinace zmenšení objemu žaludku a zmenšení plochy pro vstřebávání potravy.
  • Bandáž žaludku spočívající v nasazení silikonového kroužku na žaludku brání, abyste jedli příliš velké porce jídla. I po menších porcích se ale budete díky zaškrcení žaludku cítit nasycení.
  • Plikace žaludku je operace, při které se žádná část tohoto orgánu neodstraňuje, ale pouze se zašije dovnitř do žaludku. Jeho objem se díky tomu výrazně zmenší. I tato operace má zároveň vliv na snížení tvorby hormonu hladu.

Kila jdou dolů, zdraví i nálada nahoru

Aby byla bariatrická operace opravdu efektivní, je nutné po ní dodržovat doporučená pravidla, zejména co se týče jídelníčku. Efekt bariatrické operace se neprojeví jen výrazným úbytkem hmotnosti a štíhlejší postavou, ale má příznivý vliv hlavně na zdraví. Bez 35 kg, což může být výsledek operační léčby obezity rok po zákroku, se lépe sportuje i snadněji hledá motivace k dodržování zdravého jídelníčku. S ubývajícími kily klesá riziko srdečních a cévních onemocnění, snižuje se hladina cholesterolu v krvi, zlepšuje se kvalita spánku, a hlavně se může výrazně zlepšit zdravotní stav diabetiků. U mnoha pacientů dokonce natolik, že již po několika měsících nemusí užívat léky. Změny se týkají také psychiky, která se projasňuje, a z negativně laděných osob se stávají lidé s novou chutí do života. A to za to určitě stojí.