Chcete přestat kouřit, ale nemáte  k tomu vůli a navíc máte strach, že přiberete? Máte ve svém okolí kuřáky? Doporučte jim kurzy STOBu.

Kouření a obezita jsou dva problémy, které dnes řeší velká část populace. Oba jsou v podstatě problém se závislostí - ať už na cigaretách nebo na jídle. Společnost STOB již několik let pořádá programy snižování nadváhy a MUDr. Eva Králíková, CSc. spolu s MUDr. Alexandrou Kmeťovou se věnují léčbě závislosti na tabáku.  Odbborníci se  spojili a dohromady vytvořili ojedinělý kurz STOBaKO (STop OBezitě a KOuření). Ten je určen všem lidem, kteří chtějí přestat kouřit a zároveň nechtějí nabrat kila, případně zhubnout a naučit se zdravému životnímu stylu a to natrvalo.

Mnoho lidí zejména žen se obává přestat kouřit, protože mají strach, aby nepřibrali.

A strach je bohužel oprávněný. Kouření díky nikotinu zpomaluje vyprazdňování žaludku, a tím prodlužuje pocit sytosti, takže lidé někdy v důsledku kouření jedí méně. Dále nikotin stimuluje sympatický nervový systém, a zvyšuje tak výdej energie o 5 -10 %, což  může  činit u některých kuřáků až okolo 800 kJ denně  (to je třeba třetina čokolády, krajíc chleba nebo dva jogurty).  Zrychluje i peristaltiku střev, čímž pomáhá proti zácpě. A navíc navozuje libé pocity. Stejně jako čokoláda či zákusky.

Pokud tedy přestane kuřák kouřit, tak nejen že by neměl nahrazovat cigaretu jídlem navíc, ale měl by se více hýbat nebo o trochu méně jíst. A to je problém, protože mezí abstinenční příznaky po zanechání kouření patří kromě nervozity a podrážděnosti také zvýšená chuť k jídlu (zmírnit tyto příznaky mohou např. náplasti, žvýkačky nebo lék). V průměru se nabírá okolo 5 kil do roka. I přesto však zanechání kouření přináší velké zdravotní benefity.

 

Metodika STOBu

Na cigaretách se v první řadě vytváří psychosociální závislost, čili vazba na určité situace spojené s cigaretou (tzn. ranní cigareta u kávy, cigareta o přestávce v práci, ve stresu nebo naopak při odpočinku).  Metodika STOBu řešící především nácvik vůle je ověřena po dobu 30ti let při redukci váhy. Lidé nejedí často z hladu, ale  podnětem k jídlu navíc jsou  jiné "spouštěče".  Ať už je to tzv. toxické prostředí, zvyk  nebo stav mysli  či emoce -  a obdobné podněty jsou i pro zapálení cigarety. Metodika je tedy účinná pro zvládání návykových problémů, mezi které patří jak nadváha resp. obezita, tak kouření.

 

Kurzy odvykání kouření

Kurz bude probíhat skupinovou formou po dobu 10ti týdnů. Skupina má velkou podpůrnou funkci a povedou ji zkušení lektoři. Budou se scházet vpodvečer 1x do týdne. Setkání budou zaměřena na teorii a praxi života bez cigaret a kil navíc. Každá lekce má specifické téma, které přispívá k úspěšnému zvládnutí vytyčeného cíle. Lekce se skládají z teorie, nácviků a diskuzí. Lekce jsou vždy vedeny interaktivní formou tak, aby si každý účastník spojil teorii se svým vlastním příběhem a našel si pro sebe to nejvhodnější řešení. Podstatné je uvědomit si, že kuřák již nikdy nebude nekuřák – může se stát pouze abstinujícím kuřákem. To s sebou obnáší riziko relapsu, tj. návratu ke kouření i po dlouhé době nekouření. A metodika by měla vést k trvalému zanechání kouření, zrovna tak jako má nejlepší výsledky co do udržení váhových úbytků. A že na to nemáte čas? Vykouřená cigareta zkracuje  život o 10-30 minut. V ceně kurzu je i možnost si vyzkoušet nejrůznější pohybové aktivity, aby si účastníci našli tu, která jim nejvíc vyhovuje a té se mohli věnovat i do budoucna.

 

Neváhejte a začněte se změnou

Síla skupiny je mocná. Na kurz se můžete přihlásit zde.