Celoroční projekt Prožij rok zdravě se pomalu blíží do své poloviny. Ti z vás, kteří společně s námi prožili uplynulé měsíce, ví, že již máme za sebou celou řadu témat z výživy, a díky poslednímu měsíci jsme se toho mnoho dozvěděli i o pohybu.

Každý jednotlivý měsíc jsme se zaměřovali kromě faktických znalostí i na postupné zařazování pozitivních změn a trénování nových návyků v té či oné oblasti životního stylu. Věříme, že máte za sebou již mnoho úspěchů a že vám změny v jídelníčku i v pohybových návycích přinášejí především radost a novou energii do života.

Ovšem i přes všechny nashromážděné znalosti a opravdovou chuť stravovat se zdravě a být fit se v určitých situacích stává, že po těch sladkostech a pochutinách navíc sáhneme. A pak mohou následovat negativní pocity a myšlenky, které tak úplně nejdou dohromady s radostí z dosažených úspěchů a pozitivním prožíváním.

A právě proto se v rámci Měsíce zdravého mlsání zaměříme na naši psychiku, která nakonec nejvíce rozhoduje o tom, zda bude zařazení změn na cestě ke zdravému životnímu stylu úspěšné a především trvalé.

Na psychologická témata se můžete těšit zejména v prvním týdnu nového tematického měsíce, kdy se zaměříme na všechny možné "spouštěče", které mohou vést k neplánovanému mlsání. Bude především na vás, abyste zrovna ty vaše spouštěče odhalili a pomocí našich rad pracovali na jejich zvládnutí bez zbytečného jídla navíc. Nezapomeňte na pravidlo postupných změn, čím menší změnu uděláte, tím je trvalejší, proto se nesnažte měnit vše naráz, ale raději po menších krůčcích. I když se vás třeba bude týkat více oblastí, které tento týden probereme, vyberte si jen jednu dílčí změnu, kterou budete trénovat. A vyplatí se začít oblastí, která je pro vás jednodušší, úspěch vás bude motivovat do dalších změn. Až poté, co se vám jedna změna zautomatizuje a na nový návyk si zvyknete, můžete pokračovat v dalších změnách. Takto ostatně postupujeme už od začátku roku v našem projektu :-)

V dalších týdnech se pak můžete těšit na nadílku tipů a zajímavých receptů, díky kterým se naučíte mlsat zdravě. Věnovat se budeme také tomu, jak si sestavit vyvážený jídelníček, protože mnohdy právě nevyváženost našeho stravování vede k tomu, že nás takzvaně honí mlsná.

Ano, mlsání lze pojmout z více hledisek, a i z toho důvodu má tento tematický měsíc projektu hned dva odborné garanty. Nebo spíše garantky. Jsou jimi PhDr. Iva Málková, která reprezentuje psychologický pohled, a její dcera Ing. Hana Málková, která problematiku pojme spíše očima odborníka na výživu. Obě garantky tu budou v průběhu měsíce pro vás, připravené zodpovídat všechny vaše zvídavé dotazy. Budete mít tak jedinečnou možnost zeptat se na cokoliv nejenom autorky projektu Prožij rok zdravě (Hanky Málkové), ale i samotné zakladatelky společnosti STOB, tedy Ivy Málkové.

Věříme, že díky novým znalostem a praktickým radám, které od nás v průběhu měsíce dostanete, se vám podaří dostat sladkosti ve vašem jídelníčku pod kontrolu. Nezapomínejte ale, že zakázané potraviny neexistují a pokud sladké jednoduše milujete a nedokážete si bez něj váš život vůbec představit, v rozumném množství si ho čas od času dopřát jistě můžete. Však si tento měsíc mimo jiné představíme i přístup Mindfulness (neboli všímavost), díky kterému se naučíme, jak si oblíbené dobroty vědomě vychutnat, a ne je jen tak rychle zhltnout.

A pokud vás zajímá, jak je na tom ohledně sladkostí navíc váš jídelníček, vyzkoušejte náš chytrý program Sebekoučink, který kromě mnoha jiných ukazatelů hlídá i množství přijatého cukru ve stravě.

Jak vidíte, máme toho před sebou skutečně mnoho. Tak to abychom nezaháleli a pustili se s chutí do toho!