Byla jsem jiná?

Už je to čtvrtý rok, kdy jsem se na sebe podívala do zrcadla a řekla si, že jsem asi někdo jiný, než na školních fotkách či záběrech z dovolených se svými dětmi. Něco jsem od těch dob ztratila - především pas (a nemyslím cestovní), jiskru v oku, tmavohnědé vlasy a dokonce ani nohy nebyly hladké jako dříve, ač jsem se stále úporněji snažila nějak zakrýt celulitidu a křečové žíly. 

„No tak, holka“, povzbuzovala jsem se. „Děti máš z domu pryč, dcera tě obdařila třemi krásnými vnoučaty, tak se na tobě stále více podepisuje zub času“. A na znamení boje jsem si neustále jenom nařizovala, co mám jíst a co ne a kdy a kam mám jít cvičit.  A protože nemám ráda autority, tak jsem se ani neposlechla.

Bylo mi jasné, že jsem také mohla dopadnout hůře, protože nikdo nemládne, ale cítila jsem se strašně unavená a vyčerpaná a jediné, co jsem v tu dobu riskla, bylo přihlášení se na pobyt na Srí Lance se Stobem. 

Moc jsem se těšila, a se zázraky nepočítala – chtěla jsem vypnout a odpočinout si. A tak jsem se jednoho březnového dne z mrazivé Prahy s dobrou partou přesunula do téměř 8 000 km vzdálené prosluněné destinace na jihozápadě Srí Lanky. Tři týdny blahodárného klidu, vynikající stravy, ranního cvičení či procházek po pláži, přes den často doplněných výlety či kurzy vaření i každodenní masáže – to byly zážitky, které mě doslova „hodily“ zpátky do klidu a pohody.

Proč to všechno píšu až teď? Letos jsem byla na Srí Lance už potřetí a pobyt ayurvédském centru Barberyn, pro mě opět neskončil odletem.  Zcela nenuceně jsem si zde nastavila určitý režim, vnímala své tělo a neskončila s tím a to vše zcela přirozeně. Přibližně za dva měsíce po skončení pobytu jsem využívala všechny bylinné přípravky, kterými mě zdejší lékař vybavilí na cestu domů. (Většinou se jednalo o různé přírodní tablet, gelů, prášků či čajů, které dokáží ulevit od bolestí zad, snížit vysoký krevní tlak, srovnat cukrovku a působí také na onemocnění kožní, krční, nosní nebo či oční.) 

Můj organismus a dokonce i tělesná schránka pobyt opravdu ocenily. Našla jsem ztracenou sebedůvěru, a částečně se mi vrátil i pas. Po dovolené, která je současně ozdravným pobytem, jsem si nikdy neřekla pobyt skončil, vzpomínej! Už při přistávání v Praze jsem myslela jen na to, jak se vrátit. Rok pro mě přestal začínat 1. lednem a končit 31. prosincem, ale začíná a končí srílanským pobytem. 

Marta Nováková



 

Dobrý den, 

chtěla bych se s Vámi podělit o mé zážitky z pobytu na Srí Lance březen/duben 2016. Se Stobem jsem jela na zahraniční zájezd teprve podruhé a určitě ne naposledy. Srí Lanku 2017 mám již objednanou a mrzí mě, že jsem si nechala uniknout podzimní zájezd do Albánie.

Proč jsem začala jezdit na zájezdy se Stobem? Sama bych do vzdálenějších krajů ve svých 73 letech nerada jezdila (po Evropě létám bez problémů). Určitě bych mohla jet s nějakou cestovkou, ale kde bych našla takový kolektiv, který je již stmelený a rád mezi sebe přijme nováčky? Na každém zájezdu je v ceně zdravotní nebo kondiční cvičení s cvičitelkou Stobu, na Srí Lance je speciální ozdravný  program – viz níž.

Doprava na Srí Lanku: pohodlnými letadly letecké společnosti Emiráty, přesedá se v Dubaji. Cesta uběhne poměrně rychle, protože se můžete podle potřeby projít (prostory letadla jsou větší než např. v letadlech ČSA). Během cesty je podáváno teplé i studené jídlo, různé nápoje včetně kávy a vína.  

Kde jsme bydleli: Barberyn Beach Ayurveda Resort, Beruwala – jedná se o sanatorium umístěné v krásné zahradě přímo u moře. Ubytování v jedno až dvoulůžkových pokojích (více info v nabídce Stobu). Součástí areálu je bazén s čistou slanou a teplou vodou a s masážními tryskami. U bazénu jsme měli k dispozici pohodlná lehátka a osušky rovněž v ceně (ochotně nám je přinášeli usměvaví plavčíci). V sanatoriu se nekonaly diskotéky, nehlučeli rozjaření hosté a ani zde nebyly děti, protože léčba není pro ně určená. Takže jsme si zažívali oázu klidu a pohody.   

Personál v sanatoriu: lékaři, masérky, plavčíci, číšníci, kuchaři, uklízeči – všichni strašně milí a ochotní. 

Pláž: písčitá, přístup do teploučkého moře pozvolný, ze zahrady příchod k laguně i otevřenému moři, možnost příjemných procházek po pláži (nebo turistiky, běhů atd.). Já jsem chodila s turistickými holemi. 

Program na Srí Lance: hlavní náplní byla ajurvédská léčba. 

Na první setkání s lékařem doporučuji připravit si seznam zdravotních problémů (přeložení do AJ není nutné – tlumočí Iva Málková nebo Hanka Drábková – sympatické a ochotné vedoucí zájezdu, které se o nás staraly nejen po stránce jazykové). Neuškodí, když si přinesete případně lékařskou dokumentaci (nejlépe tu, kterou Vám doporučí Váš český lékař – ale není to nutné). Lékař na Srí Lance provede vlastní vyšetření, přihlédne k Vašim problémům a předepíše léčbu, kterou při dalších konzultacích postupně rozšiřuje. 

Léčba (na základě doporučení lékaře) zahrnuje:

1) Každodenní olejové masáže celého těla včetně obličeje a hlavy, kterou provádějí 2 milé domorodé masérky /synchronní masáž „čtyř rukou“/

2) Navazující odpočinek v bylinných zábalech  

3) Navazující bylinné koupele 

4) Další individuální léčebné procedury  

5) Přírodní léky z bylin atd. 

6) Zdravou celodenní stravu – více info ke stravě je uvedeno v nabídce zájezdu. Kromě stravy 3 x denně jsme podle potřeby využívali dopolední a odpolední „svačinky“ (dopoledne výborné přírodní džusy a odpoledne různé druhy čajů a sušenek).

Doplňující program: možnost vyjížděk na lodičkách, možnost výletů, chůze po pláži a zdarma jóga a tai chi (vše dobrovolné). Občas jsme si objednali motorovou tříkolku (ťuk-ťuk) a zajeli se podívat do blízkého městečka, případně na nákupy spojené s příjemným posezením v kavárně u řeky. Kupovali jsme hlavně koření, čaje, různé oleje, mastičky a také upomínkové předměty. Nezapomenutelným zážitkem byla pro všechny oslava Nového roku, při té příležitosti jsme dostávali dárečky a mohli sledovat program pro děti zaměstnanců, který probíhal v zahradě. Jindy neměl nikdo jiný přístup do sanatoria než klienti nebo zaměstnanci.

Zdravotní a regenerační přínos pobytu na Srí Lance: na konci pobytu jsme se všichni cítili o několik let mladší a všichni jsme byli o několik kg lehčí. Zdravotní zlepšení jsme pocítili všichni, mně osobně se velmi zlepšily pohybové a dýchací problémy /např. cca do 5 dnů mně zmizelo dlouhodobější vystřelování z kyčle až ke kolenům/. Na Srí Lanku opakovaně jezdí i zcela zdraví a štíhlí lidé, protože  tak jako zde se málokde dá odpočívat, relaxovat a regenerovat. 

Moje doporučení: pokud máte v plánu se zúčastnit některého ze zájezdů Stobu – nečekejte, objednávejte se ihned, jakmile se nabídka objeví na stránkách Stobu. A hlavně, pokud jste rozhodnuti jet na Srí Lanku na jaře 2017 – tak neváhejte a co nejdříve si pošlete přihlášku – budete mít zajištěnou levnější letenku a nebudete muset čekat jako náhradník, zda se nějaké místo uvolní. Jistě jste si všimli, že na Srí Lanku 2017 už moc volných míst nezbývá.

 

Zdena – Brno 15.5.2016



Srí Lanka není jen tropický ráj

Ještě před nedávnem jsem si při vyslovení jména Srí Lanka vybavovala pouze čaj, nádherné pláže, tropické pralesy, slony, spousty exotického ovoce, budhismus a pochopitelně i původní název ostrova, který jsem si pamatovala se školy - Cejlon. Před cestou do této země jsem si ještě osvěžila i některé už zapadlé školní vědomosti, například to, že od nás je tento ostrovní stát vzdálen 7 500 km a co do rozlohy je asi o 20 % menší než Česká republika a s pomocí dvou z mých budoucích šesti spolucestujících Ivy Málkové a Jindřišky Šindelářové, které už tuto zemi navštívily, jsem se vypravila na cestu do neznáma.

Naším primárním cílem nebylo poznat každý kout tohoto pohádkového světa (i když by to nebylo vůbec marné). Je proto pochopitelné, že jsme si nechtěli nechat ujít alespoň některá zajímavá místa a proto jsme ihned po přistání na letišti v Kolombu vyrazili na malý okruh ostrovem. Navštívili jsme město Kandy, které je považováno za kulturní centrum Srí Lanky. Možná proto, že je zde chrám, který údajně ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií Buddhův zub a podle něj je také pojmenován. Chrám Buddhova zubu má pro většinu srílanských buddhistů neocenitelný význam a proto se snaží sem alespoň jednou v životě podniknout poutní cestu. Prohlídku města a jeho okolí jsme si zpestřily návštěvami výroben a krámků prodávajících drahé kameny, výrobky ze dřeva, tradiční batiku, přímo v malé výrobně jsme nakoupily voňavé čaje, obdivovaly obrovské stromy v botanické zahradě a podvečer jsme si zpestřily návštěvou představení tradičního kandyjského  tance. Nemusím asi dodávat, že veškeré zážitky nám umožnily poznat alespoň částečně život ostrovanů. Dnes, když se ohlédnu zpět, mám dokonce pocit, pro mě byly rozhodně přípravou i na dny strávené na břehu Indického oceánu.

Přijetí v Barberynu

Do cíle naší cesty jsme se plny dojmů a zážitků dostaly druhý den. Vlastně – cíl asi není to pravé slovo, protože právě zde všechno začínalo. Celkem unavené po dlouhé cestě jsme se ocitly v ajurvédském sanatoriu Barberyn Reef, kde jsme byly velice příjemně a srdečně uvítány ovocným koktejlem a lotosovým květem. Rychlé vyřízení všech formalit i ubytování doprovázené milými úsměvy personálu slibovalo prožití pohodových tří týdnů.

Nejsem si jistá, zda jsem se vyjádřila nejlépe, když jsem použila pro Barberyn přívlastek sanatorium, protože toto slovo ve mě automaticky vyvolá výraz léčba, a to, co naše skupina v tomto centru, které pracuje zcela nekomerčně podle zásad ajurvédy prožila, s léčbou v evropském slova smyslu moc společného nemělo. 

Ajurvéda

Slovo Ajurvéda jsem poprvé slyšela před pár lety od kamaráda, který se vrátil z Indie. Jeho vyprávění mě oslovilo a vzbuzovalo ve mně touhu po seznámení s tímto stylem. Je pravda, že pod tímto pojmem jsem si představovala spíše jenom nějaké speciální masáže či velice zvláštní léčbu.

Ajurvéda je ale především životní styl, podle kterého člověk žije v souladu s přírodou, takže bych spíše použila slov „návrat ke kořenům“. Procedury, které jsme na Srí Lance postupovaly my, zde údajně jedenkrát měsíčně absolvovaly i kendští králové, kteří se podle historických bájí dožívali opravdu úctyhodného věku.

Podle ajurvédy je člověk považován za jedinečný celek a v tomto smyslu jsou řešeny (eventuálně i léčbou) i veškeré jeho problémy. A v tomto smyslu patří Barberyn Reef na Srí Lance k tomu nejlepšímu, na což jsou náležitě hrdi všichni zdejší zaměstnanci, včetně lékařů. Příjemné není jenom to, že hned na začátku pobytu navštívíte lékaře, který si s vámi v klidu popovídá o všem, co vás trápí a navrhne vám příslušnou terapii a například doporučí i vhodný jídelníček. Další personál provádí denně speciální masáže, koupele a další procedury přispívající k regeneraci vašeho těla, k čemuž vždy využívá rostlinných a bylinných přípravků, které pomáhají například při kožních, dýchacích i zažívacích problémech a dále např. při nespavosti, bolestech hlavy, hypertenzi atd.

Pokud se budete chtít o ajurvédě jako takové dozvědět více, mohu doporučit některou knih MUDr. Davida Freje, ve kterých se dozvíte o ajurvédské medicíně mnoho informací. Poté, co jsem v Barberynu strávila určitý čas, mohu ke všemu jenom dodat, že všechny procedury vedou ke zlepšení fyzické i tělesné kondice, ale i k redukci váhy a získání znalostí, jak pokračovat v novém a zdravějším životním stylu, protože podstatnou roli zde hraje prevence.

Kouzlo pobytu

V Barberynu se o své hosty starají po všech stránkách. V době, kdy vás právě nikdo nemasíruje, a neplavete v bazénu se slanou vodou nebo se nenecháváte unášet vlnami Indického oceánu, vám například nabídnou výlet na místní zeleninové trhy nebo do džungle, v ranních a odpoledních hodinách si můžete pod odborným vedením zacvičit jógu nebo tai-či, pořádají se tu kurzy vaření i odborné přednášky, máte příležitost se zúčastnit meditace s mnichem a s místním folklórem se setkáte například i při hudební produkci při večeři v hotelové restauraci. 

Před odjezdem na Srí Lanku jsem si myslela, že si dovedu představit vedro, na které mě někteří přátelé navštěvující tyto končiny světa upozorňovali. Realita předčila mé očekávání. Byla jsem si jistá, že si sebou vezu to nejlehčí oblečení, které doma mám, přestože balit do kufru krémy na opalování a letní šaty ve chvíli, kdy u nás ukazoval teploměr pod nulu, bylo trochu zarážející.  Pár okamžiků po přistání v Colombu ale stačilo na to, abych poznala, že i ty nejlehčí dovezené letní šaty jsou pro pobyt na Srí Lance příliš teplé. Teplota okolo 30 stupňů a ohromná vlhkost vzduchu mě donutily ke koupi dvou kusů bavlněného letního oblečení, ve kterém jsem se cítila velmi dobře. Ostatně i nákupy jsou zde rituálem, který stojí za to.

To, co jsem si nedovedla představit (ale řekla si, že to přece zvládnu) byla informace, že v Barberynu nedostaneme po celou dobu pobytu maso a kávu. Kávu jsem proto dokonce vezla sebou. A jak to dopadlo? Maso mi nechybělo vůbec a kávu jsem před odjezdem věnovala jedné vesničance, které jsem tím udělala radost. 

Asi jako každá normální zaměstnaná ženská si občas zajdu na masáž a určitě si tyto chvíle užívám. Nic, co jsem ale do návštěvy Srí Lanky zažila, se nedá srovnat s tím, co pro vás připraví zde. Každodenní celková masáž teplými bylinnými oleji, která je prováděna dvěma masérkami synchronně se pro mě stala zážitkem, na který se nezapomíná.

To, co uchvátilo všechny, byla návštěva výrobny lektvarů a medikamentů, která je přímo v Barberynu. Je to těžko popsatelné, ale i zde byl na první pohled patrný naprosto individuální přístup ke každému návštěvníkovi. Stačilo říct číslo svého pokoje a zdejší pracovníci ochotně ukázali na příslušnou nádobu, ve které se připravují vaše byliny. Hotové medikamenty si

hosté vyzvedávají pravidelně ve svých přihrádkách, kde najdou každý den připraveny všechny „léky“ na dalších 24 hodin i s doporučeným časovým rozpisem.   

Jak to funguje?

Na kolik ajurvédské léky fungují? Zde hovořím pouze ze své osobní zkušenosti a jenom za sebe. Podotýkám, že nenavštěvuji žádné léčitele, jsem celkem zdravá a jediné potíže dlouhodobějšího charakteru mám s vyšším krevním tlakem (a s váhou, což spolu pochopitelně souvisí). Při úvodní konzultaci mi doktor navrhl nebrat po dobu pobytu své dovezené léky a zkusit léčbu pomocí bylin. Trochu váhavě jsem souhlasila. Mohu říci, že můj krevní tlak se výrazně snížil a o celkem 3 kg se mi podařilo zhubnout. 

To ale nebylo všechno – po třítýdenním pobytu se cítím jako po omlazovací kúře (což mi sdělují i moji přátelé) a doufám, že mi energie vydrží co nejdéle. Mám pocit, že jsem našla to, co jsem skutečně hledala. V mozku se mi propojil způsob stravování, moje zdraví a myšlení a to vše mi ukazuje cestu jak poznat a pochopit sama sebe a své okolí. A také vím, že samotná realizace této cesty je už jenom na mě.

Vím, že pobyt v ajurvédském centru na Srí Lance je trochu dražší než například dovolená v typickém resortu, ale jsem si jistá, že stojí za to. Protože každý z nás si zaslouží se v dnešním hektickém světě alespoň na chvíli zastavit a náležitě o sebe pečovat. A dovolená, jakou jsme prožili na Srí Lance, opravdu nebyla jenom o moři, slunku, pohodě a shozených kilech.

Marta Nováková