Luštěniny jsou výživově velmi cenné potraviny, která by měly být pravidelnou součástí našich jídelníčků. Realita je však často jiná. Na rozdíl od cukru, kterého obecně přijímáme ve stravě téměř dvakrát více, než by bylo zdrávo, spotřeba luštěnin v České republice se již mnoho let pohybuje na úrovni jen okolo 2,5 kg na osobu za rok, což je opravdu velmi málo. 
 
Sami si můžeme položit otázku, kolikrát týdně nebo alespoň měsíčně se ve vašem jídelníčku luštěniny objeví?

Troufáme si odhadovat, že u velké části z vás nebude tato potravina pravidelně zahrnuta v týdenním jídelníčku, a možná se najdou i ti z vás, kteří luštěniny nekonzumují téměř nikdy. A to je obrovská škoda! Luštěniny mají totiž daleko rozmanitější využití, než si možná představíte. A tento měsíc budeme usilovně pracovat na tom, aby čočka na kyselo s párkem nebyla jediným jídlem, které si pod pojmem luštěniny představíte. Ba dokonce se vynasnažíme vás naučit mít luštěniny ve skutečné oblibě. 

Pokud ovšem patříte k těm, kdo luštěniny konzumují pravidelně třeba i několikrát týdně, můžete být naprosto spokojení a my vám jen doporučíme, abyste v tomto návyku pokračovali. Rozhodně se ale nemusíte bát, že vám, v rámci projektu Prožij rok zdravě a měsíce února, nebudeme mít co nabídnout! Právě naopak.

Jelikož jsou luštěniny tématem daleko méně obsáhlým, než byly cukry a zároveň to není potravina, kterou je nutné hlídat a konzumovat denně, budete mít tento měsíc prostor upevňovat i ty návyky, které jste začali trénovat již v lednu a zároveň se zaměřit i na obecnější aspekty vašeho životního stylu. V rámci vašeho úkolníku budou v části denních úkolů i nadále ty, které se týkají cukrů. Navíc přidáme i pár takových, které budou mít obecnější charakter. Úkoly týkající se výhradně luštěnin budou zařazeny převážně v úkolech týdenních. Zároveň nezapomínejte na možnost nadefinovat si úkoly vlastní a zaměřit se tak na specifické problémy, se kterými se potýkáte. 

A co vás v rámci tohoto měsíce čeká? 

Zaměříme se nejenom na to, jaké přínosy vám konzumace luštěnin nabízí, ale zároveň vás upozorníme i na jejich možná negativa. Probereme podrobněji různé druhy luštěnin, se kterými se můžete setkat, a navíc nabídneme rady a tipy na jejich vhodnou úpravu. Uvidíte, že luštěniny jsou vhodným pokrmem nejen na oběd a večeři, ale že se skvěle hodí i jako zdravá snídaně či svačina. Dostanete i odpověď na otázku, jak oblibu v této potravině vzbudit i u vašich dětínebo jak eliminovat nadýmání, které může konzumace luštěnin způsobovat. A to rozhodně není všechno!

Doufáme, že se na další společně prožitý měsíc těšíte alespoň z poloviny tak, jako my, a že pro vás únor bude znamenat jen další řadu úspěchů při dosahování pozitivních změn ve vašem životním stylu!

Zapojte se do projektu s námi na www.stobklub.cz .